Kvůli rostoucímu počtu pacientů rozšířila fakultní nemocnice onkologický denní stacionář

Zveřejněno v Aktuálně
Od - středa, 29. květen 2024 07:30
Kvůli rostoucímu počtu pacientů rozšířila fakultní nemocnice onkologický denní stacionář Foto: FN Plzeň

Kvůli rostoucímu počtu lidí s nádorovým onemocněním rozšířila Onkologická a radioterapeutická klinika Fakultní nemocnice Plzeň svůj onkologický stacionář. Z původních 25 lůžek se rozšířil na 37 lůžek. Pacienti tam dostávají cílenou personalizovanou léčbu, chemoterapie, imunoterapie nebo podstupují podpůrné léčebné zákroky. Díky pokroku v medicíně se onkologická léčba přesunuje stále víc od hospitalizace k ambulantní péči, řekl ředitel FN Václav Šimánek.

Plzeňský kraj je ve výskytu zhoubných nádorů dlouhodobě na předním místě v ČR, u nádorů ledvin je bezkonkurenčně první, řekl přednosta onkologie Jindřich Fínek. Ročně podle něj na klinice evidují 3500 nových onkologických pacientů z Plzeňského, ale také Karlovarského a částečně Jihočeského kraje.

V roce 2022 ošetřili zdravotníci v denním stacionáři 12.025 pacientů, loni jich bylo 13.931, tedy téměř o 16 procent více. Nárůst je patrný i letos. Nemocnice ročně hospitalizuje v průměru 4000 onkologických pacientů. Přibývá i nemocných v chemoambulancích. V roce 2021 byla na klinice dvě, nyní jsou v provozu čtyři. Předloni v nich ošetřili 19.890 pacientů, loni 25.580. Onkologická klinika nyní provozuje devět ambulancí, včetně konziliární, kde se setkávají multidisciplinární týmy, uvedl Fínek.

Stacionář podle něj denně ošetří přes sto pacientů ve všech stadiích léčby. "Podáváme léčbu zabezpečovací, podáváme podpůrnou léčbu, třeba infuzi nebo krátkodobou transfuzi, podáváme kurativní, tedy léčbu pro ty, kdo mají třeba nádor a snažíme se ho před operací zmenšit nebo zlikvidovat. Zapojena je i léčba paliativní, kdy pacienti přijedou třeba na výživu nebo pro analgetika. Každý náš pacient se minimálně jednou za dobu léčby na stacionář dostane," uvedl Fínek. Pobyt na stacionáři se liší podle druhu léčby. "Nejkratší chemoterapie je na 20 minut a nejdelší na devět hodin, to je léčba rakoviny varlat u mladých mužů," uvedl přednosta.

Intervalová návštěva pacientů na cytostatické léčbě se obvykle pohybuje od jednoho do třítýdenních cyklů. Ke stacionáři nově patří aplikační místnost, kde se kromě podávání hormonální terapie a imunoterapie, provádí i malé invazivní výkony, jako jsou punkce ascitů (hromadění nadměrného množství volné tekutiny v břiše), podávání transfuzních přípravků a převazy chronických ran.

"Je zřetelné, že trendem v onkologické léčbě je vzrůstající potřeba ambulantní péče. Když v roce 2011 vznikala nová budova Onkologické a radioterapeutické kliniky, vytvářelo se více lůžek pro hospitalizace. V současnosti, pokud to zdravotní stav pacientů dovolí, přesouváme péči z hospitalizace do denních stacionářů. Díky domácímu prostředí pacienti lépe zvládají svoji náročnou léčbu, psychická podpora rodiny má velký vliv na jejich uzdravování," dodal Šimánek.

čtk