Byla sobota 20. května v poledne, když na mobilní telefon Záchranné stanice živočichů volal strojvůdce vlaku pohybujícího se na trase Domažlice - Bělá nad Radbuzou: „Právě jsem 200 metrů od zastávky Pila přejel labutí pár s mláďaty. Zahlédl jsem je bohužel na poslední chvíli a identifikoval až ve zpětném zrcátku. Staří leží pravděpodobně mrtví v kolejišti a kolem se hemžilo několik malých mláďat. Kolik jich bylo, nevím, vše jsem hlásil už dispečerovi, aby upozornil kolegy dalšího vlaku. Omlouvám se, bylo to za zatáčkou a vůbec jsem je neviděl, labuťák se proti vlaku postavil, ale nebyla šance vlak zastavit. Další vlak pojede po trati zhruba za hodinu," nahlásil strojvůdce.
Labutí samec bránil svoji rodinu, postavil se do cesty vlaku
Statečný labuťák chtěl ochránit družku a sedm mláďat, a tak se rozhodl zastavit jedoucí vlak vlastním tělem. Výsledek? Amputované křídlo.
Zvířecí záchranáři Karel Makoň byl v tu dobu šedesát kilometrů daleko u Úterského potoka, a tak zalarmoval profesionální hasiče z Domažlic. "Přes operační středisko na lince 150 jsem žádal o výjezd jednotky k místu střetu labutí s vlakovou soupravou přesně tak, jak mi popsal pan strojvůdce," uvedl.
Profesionální přístup operačního střediska a dlouholetá spolupráce s jednotlivými složkami IZS zafungovala perfektně. Ani ne do 15 minut volal Makoňovi velitel zásahu hasičů přímo z kolejiště u vlakové zastávky Pila. „Labutě jsme vytlačili mimo koleje, všechny jsou živé, akorát labuťák toho má asi dost a nemůže se postavit na nohy. Sami je tu však nezvládneme, potřebujeme, aby sem někdo přijel posoudit situaci," popsal telefonát s hasiči Makoň. Ten následně obratem telefonicky kontaktoval kolegu Radka Zemana z Nýřan, který to měl k místu nejblíže. "Přijeli jsme na místo, labutě už byly mimo vlakový koridor na trávníku mezi rodinnými domy pod tratí. Samice byla potlučená, ale bez újmy a úrazu. Všech sedm zhruba týden starých mláďat bylo v pořádku a jediný, kdo je v kritickém stavu, je samec, který si myslel, že jedoucí vlak zastraší a přepere. Výsledkem je těžký otřes mozku a komplikovaná fraktura pravého křídla v těle," konstatoval Radek Zeman.
Záchranáři tak naložili labutí rodinu do auta a převezli ji do voliéry na ZSŽ Plzeň. Druhý den ráno dorazil na stanici veterinář a rozhodl, že křídlo se bude muset samci amputovat a zakrátit přímo u těla. "Je to roztříštěné na drobné kousíčky v celé délce kosti a zhmožděné tak, že se to bohužel nedá zachránit a odoperovat. Ptáci mají křehké duté kosti, je to jako když rozbijete skleněnou trubici. Hned jak se rána zklidní a částečně zhojí, bude celá rodina i s mláďaty co nejdříve vypuštěna na náhradní lokalitu, pravděpodobně na řeku Berounku," zakončil Makoň.
Fotogalerie
https://plzen.cz/labuti-samec-branil-svoji-rodinu-postavil-se-do-cesty-vlaku#sigProIddb0ce8aae7