Legendární divadlo chátrá. Město připravuje prodej

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - pondělí, 19. duben 2021 09:24

Prodej komplexu čtyř nevyužívaných budov v centru připravuje město Plzeň. Jedná se o Komorní divadlo se sousední bývalou právnickou fakultou a blízkým domem s restaurací Americká 38 a činžákem Resslova 13. Jde o největší nevyužívané nemovitosti města. Zastupitelé budou 10. května schvalovat záměr prodeje, řekl radní pro ekonomiku a majetek David Šlouf (ODS).

"Záměr, že se tím budeme zabývat směrem k prodeji, neznamená, že to prodáme. Znamená, že úředníci začnou něco připravovat. Sestaví se pracovní skupina ze zastupitelů, kde bude mít každá strana, koaliční i opoziční, jednoho zástupce," uvedl. Skupina bude po schválení záměru připravovat podmínky, za jakých bude možné nabídnout domy k prodeji. Konkrétní podmínky pak opět schválí zastupitelstvo, které řekne, že se vyhlásí soutěž. "Ale nebude to soutěž 'dej cenu', ale ve smyslu 'přihlaš se, řekni nám, co bys tam chtěl dělat a dej nějakou studii'," uvedl Šlouf. Úředníci pak vyhodnotí, zda je studie v souladu s územním plánem a studií území. Poté začne třetí kolo jednání zastupitelstva, které řekne, jací uchazeči splňují technické parametry a s jakým projektem, a také to, kolik zájemců má město oslovit. "Ty oslovíme a pak už to bude na cenu. Pokud někdo vyhraje, pak to půjde počtvrté do zastupitelstva, které teprve schválí, nebo neschválí prodej," řekl.

Budova bývalé právnické fakulty. Foto: M. Osvaldová

Podle Šloufa bude trvat zhruba rok, než přijde do zastupitelstva finální materiál se jménem uchazeče, který splnil všechny podmínky, a jím nabídnutou cenou. Nejdéle, několik měsíců, bude podle Šloufa trvat zájemcům příprava studie úprav a využití podle podmínek daných pracovní skupinou. Do doby, než se případný kupec najde, bude omezená doprava na větší části Americké třídy, což se má odehrát letos v létě.

Uchazeči se musí držet podmínek, které vycházejí z územního plánu, aktuální územní studie a poměrů bytů, obchodů, kanceláří, parkování a podmínek dopravního napojení. Pokud zastupitelstvo pustí uchazeče dále, bude vědět, co tam postaví, co zboří a co opraví. K zemi zřejmě půjde dům v Resslově 13, který je v havarijním stavu.

Komorní divadlo bylo významným kulturním objektem západočeské metropole. Budova byla postavena v roce 1937 podle projektu Antonína Špalka jako kino Univerzita. Sloužila též jako přednáškový sál. Promítalo se zde i přednášelo ještě na začátku šedesátých let minulého století. Divadelní provoz tu byl bez výraznějších stavebních úprav zahájen 4. prosince 1965. Poslední představení se v něm odehrálo na jaře 2014. Od té doby budova chátrá a využívají jí ke svému cvičení policisté.

Město prověřilo, že budovy nemůže využít žádný úřad magistrátu nebo nějaká jeho organizace. "U každé nemovitosti, které se zbavujeme, se dělá úřednické kolečko. Na všechny úřady se pošle záměr prodeje a ty se pak vyjádří, zda budovu nepotřebují," uvedl Šlouf. Pokud by pro ně nějaké využití bylo, město by si budovy raději nechalo, než aby stavělo nové. Inkaso z prodeje komplexu by pomohlo v příštích letech posílit rozpočet, který výrazně omezuje koronakrize.

osm + čtk