×

Varování

JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 9995

Péče o nemocné v kraji se zlepší. Chystá se výstavba dialýzy a urgentní příjem za desítky milionů

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - neděle, 18. duben 2021 13:25
Nemocnice Klatovy Nemocnice Klatovy

Nedávno dostavěná Klatovská nemocnice, druhá největší v Plzeňském kraji, zahájí letos stavbu oddělení dialýzy asi za 40 milionů korun. Příští tok vybuduje urgentní příjem za 55 milionů. Hlavní akutní lůžkové zařízení patřící kraji příští rok připraví projekt sedmipodlažního pavilonu za 300 až 500 milionů. Informoval o tom ekonomický náměstek hejtmanky Pavel Karpíšek (ODS).

Projekt dialýzy je před dokončením. Stavba za 30 až 40 milionů korun, která by se měla začít letos, má být hotová příští rok. "Záleží na tom, kdy budeme mít stavební povolení," uvedl náměstek. Peníze sice kraj v letošním rozpočtu nemá, ale převede je z jiných kapitol. Dialýza bude přístavbou k technické budově, která je spojená tzv. krčkem s hlavním blokem.

Už brzy by se měl také projektovat moderní urgentní příjem. Nemocnice ho musí vybudovat, protože je v seznamu komplexních pracovišť ČR. "Je to důležité pro její funkčnost, ve Fakultní nemocnici v Plzni, kde je otevřený 1,5 roku, se ukázalo, jak dobře funguje," řekl Karpíšek. Kraj a nemocnice do čtyř pěti měsíců připraví podmínky pro zadání na projekt přístavby současného příjmu. Stavba by mohla začít na přelomu letošního a příštího roku.

Paralelně se začal připravovat nový sedmipodlažní pavilon. Podle Karpíškova odhadu přijde na 300 až 500 milionů korun. "Záleží na tom, co vše tam po dalších jednáních budeme chtít, a také na uspořádání objektu," uvedl. V pavilonu bude ortopedie, interna, oddělení nukleární medicíny, řada ambulancí a dlouhodobá intenzivní lůžka. "Do třech čtyř měsíců bychom chtěli říct, jak by mělo vypadat zadání pro projektanta," řekl. Stavba by začala zřejmě v roce 2023.

Novostavba klatovské nemocnice za více než 1,4 miliardy korun začala fungovat koncem roku 2012 a hned poté se začalo mluvit o potřebě dalšího pavilonu, jehož stavba se odložila. "Nemocnice ho potřebuje. V současné nové budově jsou menší oddělení s menším počtem lůžek. A když přijdou takové situace, jako je teď a některá oddělení se musí překlápět na covidová, tak to v běžném provozu dělá problémy," uvedl náměstek.

čtk