Lékařská fakulta v Plzni hlásí rekordní počet přihlášek

Zveřejněno v Aktuálně
Od - úterý, 5. březen 2024 07:42
Lékařská fakulta v Plzni hlásí rekordní počet přihlášek Zdroj: Lékařská fakulta v Plzni

Rekordní počet přihlášek ke studiu letos přišel na Lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Plzni. Na stoupajícím zájmu o studium má podíl i moderní prostředí a vybavení předloni otevřeného univerzitního kampusu. Zájem o studium na fakultě trvale roste, do prvního ročníku všeobecného lékařství fakulta přijímá kolem 310 až 315 studentů a 50 studentů ke studiu zubního lékařství, v anglickém programu nastupuje ročně kolem 100 zahraničních studentů, řekl děkan Jindřich Fínek.

"Naše fakulta se stává populárnější a populárnější. Nevím, jestli to dělá kampus nebo zprávy o studijních výsledcích na naší fakultě, ale už máme přes 3000 přihlášek ke studiu, a to jsou čísla z minulého týdne, termín pro podání přihlášek byl do konce února," řekl děkan. Zatímco v jiných letech přijala fakulta ke studiu v češtině na všeobecné lékařství a na zubní lékařství kolem 2700 přihlášek, loni to bylo téměř 3000 přihlášek. "A řekl bych, že letos to bude zase o deset procent víc, než bylo loni, což byl rekordní rok," uvedl Fínek.

Zájem o studium stomatologie je zhruba desetinásobný. "Jsme schopni otevřít 51 míst, tam jsme limitování 'fantomárnou', tedy takovou trikovou laboratoří, kde se studenti učí. V anglickém programu už teď děláme přijímací zkoušky a zase se blížíme k optimálnímu počtu 80 až 100 studentů, kteří budou studovat v anglickém programu," řekl. Školu dokončí asi 75 procent studentů, kteří nastoupí do prvního ročníku.

Mezi zájemci o studium převažují ženy. Podle Fínkova odhadu je mezi absolventy kolem 30 procent mužů a 70 procent žen. Až 30 procent uchazečů fakulta přijme bez přijímacích zkoušek na základě prospěchu se střední školy v ČR. "Ta kritéria jsou velmi přísná a není to jednoduché absolvovat. Ale ti, kteří nastoupí bez přijímacích zkoušek, mají i lepší studijní výsledky během celého studia," uvedl Fínek.

V minulosti na fakultu nenastoupilo několik přijatých studentů a fakulta pak musela mírně snížit bodovou hranici a přijmout uchazeče, kteří původně skončili pod čarou. Loni to už nemusela dělat a hranici pro přijetí nemusela posunovat. Podobně to děkan předpokládá i letos.

Fakulta na podzim 2022 otevřela nový kampus vedle fakultní nemocnice na Lochotíně za 1,84 miliardy korun. Přesunula se tam teoretická výuka budoucích lékařů, která se dosud odehrávala v několika budovách ve městě. Plzeň tak získala nejnovější areál pro studium medicíny v ČR. V nové budově s šesti nadzemními a třemi podzemními podlažími a užitnou plochou 30.000 metrů čtverečních je devět výukových ústavů, děkanát, menza, špičková odborná knihovna a studovny. Zahrnuje tři posluchárny, 23 místností na praktika a semináře, vyšetřovny s ambulancemi a 29 laboratoří. V podzemí je dvoupatrová garáž. V kampusu jsou špičkové technologie, například simulačnímu centrum, kde studenti nacvičují reálné zákroky na figurínách - od simulátorů pro nácvik jednodušších úkonů až po pokročilé simulátory stavů z intenzivní a urgentní medicíny.

čtk