Léto se blíží, pláž a břehy největšího plzeňského rybníka připravují správci na sezónu

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - středa, 28. duben 2021 18:44
bolek Speciální loď Bolek, se kterou posledních několik let od jara do podzimu kosí vodní rostliny pod hladinou. Foto: Bolevecké rybníky

Do úprav pláží a břehů Boleveckého rybníka se před příchodem rekreační sezony pustili správci plzeňských vodních ploch z městské organizace Správa veřejného statku města Plzně (SVSMP). Například posekali rákosí, které se kvůli nízké hladině vody rozrůstá v posledních letech stále více, řekla Radka Žáková z SVSMP. Na plážích a podél břehů nyní bagry odstraňují část orobinců a rákosí kolem rybníka a u vstupů do vody.

"V těchto dnech probíhá čistění pláží a břehů, aby se omezilo rozrůstání porostu a lépe se zpřístupnila vodní plocha pro plavce. Protože voda ustoupila, rostliny měly možnost expandovat po plážích a po obnažených dnech, tedy v místech, které jsou jinak zatopeny," řekla.

Rákosiny pokosili správci vodních ploch ručně, orobince se z rybníka odebírají i s oddenky. "U rákosu totiž stačí pokosit zelenou hmotu nad zemí či nad vodou, ale u orobince je lepší to vzít i s kořeny, aby se dále nešířil," uvedla Žáková.

Celý zásah schválil magistrátní odbor životního prostředí na základě opatření zpracovaného odbornými garanty projektu na zlepšení jakosti a kvality vody v rybníce, Jindřichem Durasem a Zdeňkou Chocholouškovou. Sekání rákosí se podle Durase muselo udělat na jaře, aby v něm nezahnízdili vodní ptáci. Příští týden by měli správci také ze zimoviště přivézt speciální loď Bolek, se kterou posledních několik let od jara do podzimu kosí vodní rostliny pod hladinou.

Zhruba padesátihektarový Bolevecký rybník je jednou z nejoblíbenějších rekreačních oblastí Plzně. Roky se ale potýká s velkým úbytkem vody. Za loňský rok hladina klesla přibližně o 30 centimetrů. "Loňský rok byl srážkově normální. Pršelo tolik, kolik by mělo normálně pršet, ale dluh v krajině byl obrovský. Navíc ze zastavěné části sídliště, která tvoří čtvrtinu povodí rybníka, stékají všechny srážky do kanalizace a v rybníku chybí," řekl Duras.

Nyní má podle Durase rybník hladinu zhruba 110 centimetrů pod přelivem. Za zimu se zvedla jen asi o deset centimetrů. Nejnižší stav vody byl loni ke konci roku, kdy byla hladina asi 131 centimetrů pod přelivem. Zimní srážky podle Durase naplnily téměř všechny rybníky v povodí Boleveckého rybníka. "Do Boleváku ovšem nedoteklo nic. Srážková voda totiž nejen že doplnila objem rybníků, ale musela doplnit i podzemní vodu, která je na rybníky navázaná. Bude záležet na vývoji sezony, jak rychlý bude pokles hladiny. Bez externího čerpání to nevyřešíme," dodal Duras. Město plánuje doplnit do Boleveckého rybníka vodu z nedaleké řeky Berounky. Předtím, než se říční voda přečerpá, projde novou úpravnou vody.

čtk