VIDEO: Malesice zažaly stavět vodovod a kanalizaci

Zveřejněno v Aktuálně
Od - středa, 17. duben 2024 13:47

Média

Už je to 21 let, kdy město Plzeň slíbilo při spojování se s obcí Malesice, že vybuduje v této městské části vodovod a kanalizaci. Tato stavba se ale z různých důvodů odsouvala. Teprve současné vedení Plzně dokázalo tento slib naplnit a stavba vodovodu a kanalizace tento týden slavnostně začala.

Slavnostní chvíle zahájení stavby vodovodu a kanalizace. A jak se říká, už bylo na čase. V Malesicích vysychají studny a voda dochází. Na tuto chvíli tady lidé čekali přes dvacet let. „Je to potvrzení toho, že plníme sliby, které občanům dáváme. Já jsem moc rád, že jsme posunuli Malesice do 21. století a jak říkali někteří škarohlídové v té minulé koalici, tak nešlo to, protože minulý starosta nebyl v té správné politické partaji. Já jsem rád, že do toho, co chtějí občané politiku prostě tahat nemůžeme. Takže jsem rád, že se i Malesice posouvají do kvality života, kterou si občané zaslouží a je to po dvaceti letech splněný závazek,“ řekl primátor města Plzně Roman Zarzycký.

Celá akce vyjde na 350 milionů korun bez DPH. „A uznáte, že na takto velkou sumu se musí peníze poctivě shánět. Díky dotačnímu programům, které jsme získali z ministerstva životního prostředí, z těchto programů jsme mohli získat na kanalizaci 178 milionů a na pitnou vodu 66 milionů. Tudíž to dofinancování bylo z rozpočtu města, částečně nějaké drobné z vodárny. Takže akce za 350 milionů se může rozplánovat do tří let a v roce 2027 čekáme její slavnostní ukončení,“ vysvětlil ředitel Vodárny Plzeň Jiří Kozohorský.

Lidé si ale budou muset zaplatit přípojky a nejedná se o malé částky. I s tím jim chce město pomoci a připravilo dotační titul. „Ve výši 18 milionů na dotační program na přípojky. Budou to peníze, které budou alokovány pro městský obvod je bude rozdělovat mezi jednotlivé lidi a máme ta pravidla předvymyšlená tak, že budeme lidi motivovat k tomu, aby se připojovali i na vodovod i na kanalizaci,“ prozradil starosta Malesic a náměstek primátora Aleš Tolar. Na přípojkách tak mohou lidé ušetřit desítky tisíc korun. „Realita bude taková, že pokud domácnost zrealizuje kanalizační přípojku i vodovodní, tak mu kanalizační zaplatíme do nějakého stropu, předpokládáme, že ten strop bude kolem sedmdesáti tisíc korun,“ vysvětlil Aleš Tolar.

Malesice začaly stavět vodovod a kanalizaci foto TV ZAK