Mariánské Lázně postaví elektrárny

Zveřejněno v Aktuálně ZAK
Od - úterý, 18. červen 2024 11:42

Média

Mariánské Lázně chtějí být co nejvíce soběstačné, co se týká elektrické energie. Město úspěšně požádalo o dotace a nyní se chystá na prvních veřejných objektech postavit fotovoltaické elektrárny, které budou součástí komunitní energetiky města.

 

Mariánské Lázně, fotbalový stadion Viktorie. Jeho administrativní budova bude první, na které chce město postavit fotovoltaickou elektrárnu. Druhým objektem je Městský dům dětí a mládeže Dráček. „Město Mariánské Lázně obdrželo v letošním a minulém roce již tři dotace týkající se elektrické energie. Minulý rok jsme byli úspěšným žadatelem o dotace a také jsme nedávno obdrželi dotaci od modernizačního fondu na výstavbu dvou fotovoltaických elektráren,“ řekl místostarosta Samuel Zábolotný.

Elektrárny z uvedených objektů energeticky posílí i další objekty. „Tyto projekty se týkají komunitní energetiky, která je specifická tím, že vyrobená elektřina, která se v daném místě nespotřebuje, tak může být přesunuta na další objekty. V tomto případě v té první etapě, tedy toho Dráčku a Viktorie se nadbytečná energie přesune do městského muzea a galerie a také na divadlo,“ pokračoval místostarosta Zábolotný. „Fotovoltaické elektrárny jsou samozřejmě vhodným doplňkem v dnešní době k drahým energiím a samozřejmě k nedostatku energií a k určité soběstačnosti, ačkoliv si myslím, že tolik fotovoltaiky ani nebudeme moct postavit, ale chceme využít samozřejmě veřejných budov, abychom v té dlouhodobé strategii energetické koncepce měli i nějaký podíl, prostě abychom přispěli k tomu životnímu prostředí a fotovoltaická energie se nabízí,“ doplnil místostarostu starosta Martin Hurajčík.

Viktorií a domem dětí to samozřejmě nekončí. Město chystá další projekty. „V současné době město připravuje další dvě etapy, jedná se o komunitní energetiku druhou etapu, kde bychom rádi instalovali fotovoltaické panely na Základní školu jih a na Slovanu, nebo-li na sportovních halách v Tyršově ulici a také na Domově pro seniory v Ušovicích,“ uzavřel místostarosta Zábolotný.

Administrativní budova Viktorie Mariánské Lázně dostane na střechu fotovoltaiku. foto TV ZAK