Marie Osvaldová

Marie Osvaldová

Jen za úterní večer vyjížděli v souvislosti s nepříznivým počasím hasiči v Plzeňském kraji zhruba ke stovce zásahům. Kromě popadaných stromů řešili také případy, kdy udeřil blesk do domů.

"Do včerejší půlnoci evidujeme v kraji zhruba 100 zásahů spojených s počasím," potvrdil mluvčí krajských hasičů Petr Ponar. Téměř všechny se podle něj týkají popadaných stromů. "Stromy padaly nejen na komunikace. V několika případech padly i na domy a elektrické vedení. Dvakrát jsme vyjeli řešit situaci po zásahu domu bleskem," vypočítal Poncar. V jednom případě poškodil střechu rodinného domu a v druhém to odnesla elektroinstalace rodinného domu.

A situace se neuklidnila ani ve středu ráno. "Zásahy pokračují, stále vyjíždíme. V tuto chvíli již zhruba 10 zásahů," dodal.

Vyhlídkovou dvanáctimetrovou věž, pobytové schody, lavičky a terasy, několik stánků s občerstvením a infocentrum nabízí nově vybudované prostranství u bočního vchodu plzeňského hlavního vlakového nádraží a vedle autobusového terminálu. Frekventovaný, dříve neupravený veřejný prostor na ploše 3000 metrů čtverečných radnice za 25 milionů přetvořila do moderní vstupní brány do města nazvané Paluba Hamburk podle vžitého místního názvu území u nádraží.  Nově upravený veřejný prostor oživí sedm metrů vysoké dílo Cake Tower slovenského sochaře Andreje Margoče.

DSC 0003 8„Plzeň je velmi oblíbeným turistickým cílem českých i zahraničních turistů a mnoho z nich pro příjezd k nám využívá autobusové a vlakové spojení. Prostor mezi vlakovým nádražím a autobusovým terminálem je zásadní a frekventovaný. Dosud byl skutečně nevlídný a zcela tam chybělo jakékoliv zázemí pro turisty. Jsem velmi rád, že toto měníme, posouváme se tak do 21. století,“ řekl primátor Martin Baxa.

Hlavní objekt infocentra s vyhlídkovou věží je vybudován z deseti modulů, kdy rozměr jednoho je 2,5x6 metrů. „Přízemí s infocentrem je bezbariérové, v druhém nadzemním patře vznikl prostor pro prezentaci městských vizí a projektů Útvaru koncepce a rozvoje města Plzně. Každé patro má rozlohu 40 metrů čtverečních. Doplněním dvou schodišťových kontejnerů do úrovně čtvrtého nadpodlaží vznikla vyhlídková podesta, lidé tak uvidí na prostor vlakového uzlu i na střed města. Ve třetím nadpodlaží jsme na střeše vybudovali terasu,“ popsal technický náměstek primátora Pavel Šindelář.

Druhý objekt je jednopodlažní a nabízí občanům čtyři stánky s prodejem občerstvení a řezaných květin, kdy součástí každého stánku je krytá terasa, prodejní pult a vlastní sklad. Spojovacím bodem prostoru se stává dřevěná terasa, nechybí zeleň, pítko a dřevěné pobytové schody. Na pobytové schody na konci terasy navazuje plocha u samotných ulic Sirková – Šumavská. „V tomto prostoru se v budoucnu uvažuje s další výstavbou. V současnosti je proto plocha využita pro chybějící prvky mobiliáře plzeňských vlakových a autobusových nádraží, tedy pro kryté stojany na kola, koloběžky a také cykloboxy. V jednom z kontejnerů je umístěno sociální zázemí pro návštěvníky metropole,“ doplnil Pavel Šindelář.

DSC 0039 3Většina z kontejnerů má zelenou střechu tvořenou rozchodníkovými koberci, které budou prostor v letních měsících ochlazovat. Všechny objekty lokality u bočního východu z hlavního nádraží jsou napojeny na drátové sítě města Plzně a systém Smart City. V rámci stavby se provedly vodovodní a kanalizační přípojky, napojení elektro a veřejné osvětlení.

„Pro záměry města Plzeň byla důležitá snadná montáž hrubé stavby, a zároveň zachovat možnost změny funkce jednotlivých částí. To jsou jedny z hlavních předností modulárního systému CUBESPACE. Naše řešení dovoluje založit stavbu bez složitých a nákladných zemních prací a umožňuje přesunout stavbu, nebo využít její části znovu, po skončení původní funkce v konkrétním místě“ uvedl jednatel společnosti Cubespace Martin Berka.

Na rok moderní lokalitu také oživí sedmimetrová socha Cake Tower připomínající zelenorůžový špíz od třiačtyřicetiletého slovenského umělce Andreje Margoče, jenž je řazen mezi nejvýraznější postavy sochařství své generace.  „Rádi bychom zde střídali umělecká díla, která vyvolají v lidech i kontroverzní reakce a nenechají nás bez povšimnutí. Socha Cake Tower je součástí cyklu, který autor věnuje boji proti nenápadnému a tichému zabijákovi — cukru a závislostem na něm,“ uvedl Jiří Suchánek, ředitel DEPO2015, jenž koordinuje využití prostoru. 

 

Chill-out zóny, střešní terasa s výhledem na celou Plzeň nebo stěna z mechu. Tak vypadají nejmodernější kanceláře v Plzni, které se nachází v Hamburk Business Center naproti Prazdroji. Prohlédněte si exkluzivní prostory, ve kterých by chtěl pracovat snad každý.

Hamburk Business Center v Plzni bylo zkolaudováno teprve před rokem a půl. I za tak krátkou dobu se dokázalo stát synonymem úspěchu. Zázemí v moderní prosklené budově našly silné technologické společnosti, které patří mezi světovou špičku v oboru.

Kanceláře společnosti Aimtec v HBC 01

Prostory přímo na míru

Není divu, že firmy jako Aimtec, ABB, CertiCon nebo Ubiquity přestěhovaly své zázemí právě do Hamburku. V prostorách, které komplex nabízí, by totiž odmítl práci jen málokterý zájemce o zaměstnání. A právě v tom tkví jedna z hlavních výhod moderních kanceláří.

Unikátní prostory, které byly vytvořeny vlastníky a provozovateli Hamburku přímo na míru, výrazně usnadňují nábor nových tváří a budování špičkového týmu zaměstnanců. Pro firmy, které na trhu práce mnohdy hledají jehlu v kupce sena, je to důležitý faktor.

Kromě toho – hlavní vlakové nádraží odtud je coby kamenem dohodil, Hamburk nabízí krytá parkovací stání v garážích a hned vedle něho se nachází jeden z nejlepších hotelů ve městě. Moderní klimatizované místnosti s designovými prvky a velkými okny jsou samozřejmostí.

Naše redakce měla možnost si takové prostory prohlédnout, a musíme uznat, že atmosféra kanceláří v Hamburku nás doslova uchvátila. Moderní recepce v přízemí, zasedací místnost s mechovou stěnou, hravé chill-out zóny nebo moderní kuchyňky. Komu by se to nelíbilo.

Stěna z Mechu

Výhled na celou Plzeň

A co nás nadchlo nejvíce? Obří střešní terasa s výhledem na Plzeň – od areálu Plzeňského Prazdroje přes fotbalový stadion ve Štruncových sadech až po katedrálu sv. Bartoloměje.  Společnost Aimtec, která má terasu v pronájmu, ji aktivně využívá. Zaměstnanci si ji oblíbili nejen pro odpočinek u kávy nebo oběda, ale pravidelně na ní pořádají i akce pro utužení kolektivu.

Podobný výhled nabízí i samotné kanceláře umístěné v nižších patrech budovy.

A dobrá zpráva na závěr. Pokud máte firmu a hledáte exkluzivní sídlo, v Hamburk Business Centru ještě máte šanci. K mání zbývá posledních 1777 metrů čtverečních, které vám pronajímatel navrhne přímo na míru pro potřeby vaší společnosti a vašich zaměstnanců.

Vlastníkem Hamburk Business Centra je Fond BHS Real Estate Fund SICAV, který vlastní i kancelářské komplexy v Praze, jmenovitě Oregon House nebo The Orchard v Ostravě. Správu Hamburku zajišťuje DJL Management s.r.o., specializovaná společnost pro správu nemovitostí.

Budova je sama o sobě architektonickým skvostem

Stačí přejít lávku a jste v plzeňském pivovaru

Kanceláře společnosti Aimtec v HBC 02

Recepce v přízemí budovy

Kanceláře nabízí jedinečné výhledy na Plzeň

Autor: redakce

Vitamín D představuje zásadní ochranu před viry a koronaviry. I když se jedná o dobře známý fakt, většina Čechů ho má nedostatek. Podle odborníků se dokonce jedná o většinu naší populace, když nedostatkem vitamínu D trpí dva ze tří Čechů. Co dělat proto, abyste tuto nelichotivou statistiku změnili?

koupaniSlunce praží a rtuť na teploměrech míří k třicetistupňové hranici. Zdá se, že takové podmínky jsou čerpání vitamínu D ideální. A je to pravda. Jenže to má jeden háček.

Podle odborníků je totiž pro zisk „déčka“ vhodná doba pobytu na slunci mezi 10 a 14 hodinou. To je ovšem v rozporu s doporučením snad každého dermatologa – pro kůži je totiž pobyt na slunci v takovém čase rizikový až přímo nebezpečný.

Starší lidé jsou v nevýhodě

„Proces produkce vitamínu D nenastává ihned, ale až po 10 až 15 minutách slunění. Myslete ale na to, že s postupujícím věkem klesá schopnost pokožky tvořit vitamin D až o tři čtvrtiny. Senioři nad 65 let by se proto měli pohybovat na slunci minimálně dvakrát delší dobu,“ radí Jana Čepová, primářka Ústavu lékařské chemie a klinické biochemie FN Motol.

Faktorů, které hrají roli, je ale více. Patří mezi ně například barva pleti – čím je světlejší, tím více vitamínu D dokáže vyprodukovat. Zásadní je i roční období – vitamín D je ze slunce možné získávat pouze od května do října, v českých podmínkách tedy jen šest měsíců.

Překážka: opalovací krémy

„Používání krémů s ochranou před UV zářením a obavy z nádorového onemocnění kůže k dostatečné tvorbě vitaminu D také příliš neprospívají. Například krém s faktorem SPF (Sun Protection Factor) 15 absorbuje 93 procent dopadajícího UVB záření, krém s faktorem SPF 30 absorbuje 97 procent. Vitamin D se tak netvoří. A rouška určitě nevadí, zabírá totiž jen malou plochu našeho těla,“ upřesňuje primářka Jana Čepová.

Důležitý je podle lékařky z FN Motol i stav jater a ledvin. Důležité je nepít příliš alkoholu, omezit cukry, nepřejídat se, dbát na pitný režim a celkově jíst zdravě.

Zdrojem není jen slunce

Jak se zdá, cesta získávání vitamínu D ze slunce může být pro řadu lidí obtížnou disciplínou. Pokud tedy máme slunce nedostatek, nabízí se získávat vitamín D ze stravy nebo přímo z doplňků stravy z lékárny. Na trhu jsou například kapky, tabletky, tobolky nebo třeba gumoví medvídci.

PR

Autor: redakce

Hned dva studenokrevné živočichovy objevili na různých místech obyvatelé západních Čech. Ženě z Chotíkova se na zahradě ubytovala užovka, po Bolevci se zase procházela želva nádherná. Oba exempláře odchytili strážníci městské policie.

Doslova pohádkové představení předvedli v neděli atleti a atletky AK ŠKODY Plzeň na prvním kole nejvyšší tuzemské atletické extraligy družstev. Klubovou historii přepisuje jak fantastický úspěch žen, tak nečekaný a senzační výsledek mužů. Dosud se totiž nestalo, aby obě družstva dokázala na jednom kole vybojovat zároveň první a druhé místo.

Ženský tým za sebou nechal všechny soupeřky a s velkým padesáti bodovým náskokem jasně ovládl první klání. Ziskem 242 bodů předčil kluby jako AK Olymp Brno, který zapsal 191 bodů, či loňského celkového vítěze USK Praha se 183 body. O ještě větší senzaci a překvapení se postaralo mužské družstvo. Po loňském celkovém pátém místě zaskočilo všechny soupeře a ziskem 199 bodů vybojovalo fantastické druhé místo, pouhých 5,5 bodu za první VSK Univerzitou Brno. Za sebou naopak nechalo velkoklub TJ Duklu Praha, a to s velkou rezervou 15,5 bodů, nebo dalšího loňského medailistu PSK Olymp Prahu.

Mezi opory ženského týmu patřily vrhačka Lenka Valešová s 20 body, běžkyně Orysia Demianiuk 22 bodů či sprintérka Tereza Petržilková, která přispěla 19,75 body. Z mužského týmu se nejvíce body blýskli 16 bodový vrhač Tomáš Ott a běžci Vasyl Koval 17 bodů a Jakub Davidík, který vyběhl  pro tým 15 bodů. Každý tým čítá 24 atletů na soupisce a na té plzeňské se to hemží českými reprezentanty a medailisty z nedávného mistrovství republiky mužů, žen i juniorů. Plzeňští atleti ukázali silného týmového ducha a každým svým představením v letošním roce více a více dokazují, že i neprofesionální klub v takovém sportu jakým je atletika se může porovnávat nebo dokonce porážet i ty profesionální. Druhé kolo se uskuteční 22. srpna v Praze na Julisce.

tým mužů

Počet dopravních nehod v Plzeňském kraji v posledních letech roste a za posledních 10 let se navýšil o hrozivých 20 procent. Kde si dát tedy pozor, pokud právě míříte na dovolenou?

V Plzeňském kraji se jedná například o silnici mezi rybníky u Čečkovic na Tachovsku, o křižovatku pod zámkem v Horšovském Týně, o příjezdovou cestu do Kokšína ze Švihova a o křižovatku u železničního přejezdu v Dehtíně. Pozor si dejte také na křižovatce typu X v Kozolupech nebo na silnici č. 20 v polích mezi Chvalenicemi a Losinou.

Při cestě republikou přes krajská města si pak dávejte pozor zejména v Brně, Plzni a Zlíně. Tato města měly podle Indexu bezpečnosti silnic Generali České pojišťovny nejnebezpečnější komunikace ze všech krajských měst v minulém roce.

 Nebezpečí číhá na dvoupruhové silnici, na dálnici je bezpečno

Dobré je také umět poznat typové situace, kdy vám hrozí srážka. Ačkoliv jsou nehody způsobeny více faktory, výše uvedená riziková místa mají něco společného. Většina z nich leží na běžných dvoupruhových silnicích, tedy na takových, po nichž se jezdí na každé straně v jednom pruhu.

„Často se setkáváme s představou, že nejnebezpečnější je jízda po dálnici. Naše data ale potvrzují, že mezi rizikové komunikace patří kvůli vysoké koncentraci dopravy ty ve městech, a to včetně parkovišť. Následují silnice II. a nižších tříd, říká Jan Marek, mluvčí Generali České pojišťovny. Na druhou stranu, pokud už na dálnici k nehodě dojde, bývají podle jeho slov škody daleko vyšší, a to včetně následků na zdraví.

Podobně mluví i Pavel Havránek, ředitel divize dopravního inženýrství, bezpečnosti a strategií z Centra dopravního výzkumu. „Dálnice jsou bezpečnější zejména proto, že protisměrný provoz je oddělen, křižovatky jsou mimoúrovňové a nedochází tak k nejrizikovějším manévrům, se kterými se v silniční dopravě potkáváme. Také je zde vyloučen provoz chodců a cyklistů, což výrazně zjednodušuje dopravní situaci pro řidiče," podotkl.

Před odjezdem na dovolenou je proto vhodné ověřit si, zdali máte platné havarijní pojištění. Opravy vozidel po nehodách jsou stále dražší, a proto se vyplatí se před zbytečnými náklady dopravních nehod chránit. Zejména proto, že na „běžných“ silnicích v regionu nehrozí jen nehoda nebo srážka s jiným autem, ale také se zvěří. „Střety se zvěří patří k fenoménu českých silnic a jejich počty za poslední roky trvale rostou. Jen naši likvidátoři jich s klienty denně řeší zhruba tři desítky,“ potvrzuje Jan Marek z největší domácí pojišťovny.

Železnorudsko, největší rekreační oblast v Plzeňském kraji, očekává stejně jako loni výrazný nápor prázdninových turistů, zejména rodin s dětmi. Podle vedoucí informačního turistického centra Železná Ruda Barbory Kučeravé nebude mít hodně lidí zájem vycestovat a zůstanou v Česku a Šumava je oblíbená. Průzkumy centra potvrzují, že 85 procent lidí se na Šumavu vrací, což je podle Kučeravé obrovské číslo.

"Loni už to byl frmol a věřím, že letos to bude podobné. Všichni podnikatelé v cestovním ruchu i obce se na snažili na léto intenzivně připravit, i když to bylo velmi složité a rychlé kvůli nejasným termínům a parametrům rozvolňování," uvedla.

Ze socioekonomického monitoringu, který zpracovávala Univerzita BOKU z Vídně, vyšlo, že Šumavu navštíví přes dva miliony lidí ročně, nejvíce v červenci a srpnu a v lednu a únoru. Zhruba 125.000 lidí projde Modravou. "(Nedaleká) Železná Ruda je trochu slabší, v našem infocentru bylo v loňském covidovém roce 65.000 lidí, téměř stejně jako rok předtím, ale to jsme měli skoro půl sezony zavřeno," řekla Kučeravá. Denní vrcholy byly 450 lidí, o rok dřív 350. Z monitoringu vyšlo také například to, že vstupní branou Šumavy je železnice.

Zatímco v minulých letech mělo město s 1630 obyvateli už v březnu kalendář akcí, tak letos ještě koncem května nevědělo, co může uspořádat. Podle místostarosty Petra Najmana (Volba pro Železnorudsko) město intenzivně připravuje na 6. a 7. srpna Železnorudské slavnosti. Letos bude jejich součástí vzpomínka na 30. výročí opětovného zprovoznění hraniční železniční stanice Alžbětín, jejíž polovina patří Němcům. Město dále chystá Večer pro Železnorudsko na 11. září od 12:00.

Od 26. června do poloviny září běží letní turistická soutěž na trase mezi Brčálníkem a Hojsovou Stráží. Návštěvníci si v infocentru vyzvednou leták a s ním projdou trasu, nasbírají razítka a poté se losují ceny, které poprvé věnovali místní podnikatelé. Návštěvníci mohou projít osm naučných stezek. Letos město přidalo stezku Národního parku a CHKO Šumava u Brčálníku a Zajícovu a Datlovu stezku sportovního areálu Špičák.

Ve městě je denně od 08:00 do 17:30 otevřeno environmentální a informační centrum. "Celou expozicí nově procházejí stopy rysa, který už žije na Šumavě spoustu let. A je tam také pár stop vlka, který se sem vrátil před čtyřmi lety. Děti mají za odměnu všechny posbírat," uvedla vedoucí. V přízemí je muzeum lyžování a knihy o přírodě. Nahoře je šest kabinetů - čáp černý, jelen, bobr s bobřím hradem, geologie geomorfologie, les, byliny a houby. "Je tam třeba spousta starých nástrojů, které se používaly při sběru bylin a hub před 100 lety," řekla.

Město ještě letos nestihne připravit centrální ubytovací systém, díky němuž by infocentrum vědělo, kde a kolik lůžek je volných. "Chce to až 200.000 korun, ale Železná Ruda letos vinou koronakrize přišla o spoustu peněz," dodala.

čtk

Po velmi proměnlivém počasí a to jak s pohledu teplot, tak i z pohledu srážek z posledních čtyř týdnů, očekává Český hydrometeorologický ústav v první polovině prázdnin návrat k normálním hodnotám charakteristickým pro tuto roční dobu.

"Předpokládáme, že období do začátku srpna bude na našem území jako celek teplotně průměrné. Teploty v jednotlivých týdnech se budou pohybovat většinou kolem dlouhodobého normálu, přičemž začátek druhé červencové dekády je velice nejistý," uvedli meteorologové. Poslední týden v červenci může přinést i o něco chladnější počasí s nižšími teplotami, než jsou obvyklé pro závěr července. "Z hlediska celkového množství srážek předpokládáme, že období od 5. července do 1. srpna 2021 by mělo být na území ČR jako celek taktéž průměrné," dodali meteorologové. Během celého července se očekávají četnější srážky většinou ve formě přeháněk a bouřek. Týdenní úhrny srážek se budou pohybovat kolem dlouhodobého normálu, přičemž nejvyšší úhrn srážek by měl spadnout v posledním červencovém týdnu.

Nejhorší situace kolem nemoci covid-19 už není jen v Praze. Poslední dny výrazně přibylo nakažených v okrese Plzeň-jih.

Tzv. týdení incidence, tedy počet nemocných s koronavirem za uplynulý týden v přepočtu na 100 tisíc obyvatel, už na jižním Plzeňsku dosáhla hodnoty 28,3. V Praze je přitom toto číslo jen nepatrně vyšší, podle statistik Ministerstva zdravotnictví konkrétně 28,39. 

Na jižním Plzeňsku se poslední týden nakazilo koronavirem 18 lidí. V mnohem početnějším hlavním městě je pak za stejné období 379 nemocných.