Marie Osvaldová
Západní Čechy zasáhne silný vítr!
Západ Čech zasáhne v úterý odpoledne a večer silný vítr. V nárazech může mít rychlost přes 65 kilometrů za hodinu, vyplývá z výstrahy, kterou vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Hrozí škody na domech i problémy v dopravě.
Výstraha ČHMÚ platí od úterního poledne do 20:00 mimo jiné pro celý Plzeňský kraj. Vítr může poškodit stromy, a hrozí tak pády větví. Mohou se proto objevit potíže v dopravě. Vítr může způsobit podle ČHMÚ i menší škody na budovách. Meteorologové proto doporučují lidem, aby zajistili okna a dveře a upevnili či odklidili předměty uložené venku, jako třeba zahradní nábytek.
ZČU bojuje proti alkoholu v těhotenství
Konzumace alkoholu v těhotenství má zásadní vliv na vrozené vady dítěte. Toto poselství a další informace předávaly 17. května v ulicích města Plzně studentky oboru Porodní asistence Západočeské univerzity v Plzni. Konzumace alkoholu v těhotenství má zásadní vliv na vrozené vady dítěte. Toto poselství a další informace předávaly 17. května v ulicích města Plzně studentky oboru Porodní asistence Západočeské univerzity v Plzni.
Fakulta zdravotnických studií Západočeské univerzity v Plzni přišla tento měsíc s projektem Stop alkoholu v těhotenství a připojila se tak k iniciativě Univerzity Karlovy, která celou akci iniciovala. "Měsíc květen je na fakultě zdravotnických studií Západočeské univerzity v Plzni měsícem lásky, a to především lásky k sobě a lásky k dětem. Proto jsme se rozhodli implementovat kampaň týkající se fetálního alkoholového syndromu, tedy informovat veřejnost, maminky, ale i obecně veřejnost o tom, co alkohol může způsobovat v těhotenství. Zároveň se snažíme prostřednictvím této kampaně edukovat o zdravém těhotenství," uvedla proděkanka FZS Alena Lochmannová.
Osvěta probíhá především prostřednictvím odborných přednášek, které se vysílají online. Ty nejdůležitější informace lze ale dohledat také na Youtube kanále FZS. "Alkohol je pro miminko v bříšku vždycky buněčný jed, který prochází přes placentu," podotkla odborná asistentka FZS ZČU Eva Hendrych Lorenzová.
V pondělí 17. května se studentky oboru Porodní asistence vydaly do ulic informovat nejen maminky o nebezpečí plynoucí z konzumace alkoholu v požehnaném stavu. "Vědí o tom, že v těhotenství by alkohol neměl být úplně na prvním místě, ale konkrétně o fetálním alkoholovém syndromu nevědí," potvrdila studentka oboru Porodní asistence FZS ZČU Kristýna Mislerová. "Fetální alkoholový syndrom znamená soubor mentálních a tělesných vad, které se vyvinou u plodu v těhotenství pod vlivem příjmu alkoholu," doplnila Hendrych Lorenzová.
Žádná míra alkoholu v těhotenství není bezpečná. Tři čtvrtiny oslovených těhotných žen by se alkoholu podle Mislerové vzdaly, kdyby o tomto problému věděly. "Většina se nechá informovat a právě jsou pak zaskočené, když jim ukážeme třeba i fotky, srovnání, jak pak to miminko vypadá a pak jak se dozvědí, jak to miminko vlastně i trpí," upřesnila.
Statistiky uvádějí, že až třicet procent evropských žen v těhotenství konzumuje alkohol a Česká republika bohužel nepatří k výjimkám. "Obecně se ví, že největší postižení toho plodu je, když je zasažen v prvním trimestru těhotenství, kdy se vyvíjí všechny orgány. Je to novorozenec často nižší porodní váhy, menšího vzrůstu, oči jsou často, je tam užší oční štěrbina, není tady nosní rýha, úzký horní ret, nízce posazená hlava, kratší krk," popsala Hendrych Lorenzová. Kromě fyzických abnormalit však alkohol v těhotenství způsobuje především postižení nervové soustavy a mozku. "Nejzávadnější problémy u dětí, které byly zasaženy alkoholem v těhotenství, jsou na úrovni mozku, kdy rozeznáváme časté epileptické záchvaty, ale také poruchy v chování, poruchy učení," dodala Hendrych Lorenzová.
Až 3000 novorozenců se každý rok v České republice narodí se zdravotními komplikacemi a deformitami způsobenými pitím alkoholu v těhotenství. Z toho se zhruba u 300 novorozenců plně rozvine fetální alkoholový syndrom provázený závažnými poruchami nervového systému, deformitou obličeje, poruchami růstu.
Jaro se zapomnělo. Půjdeme rovnou do léta?
Chladné jaro bude pokračovat dál. Podle meteorologů musíme prozatím počítat s nízkými teplotami pod 20 stupňů a s občasnými dešťovými přeháňkami. Postupně se má ale přecijen o něco oteplovat.
"Předpokládáme, že období od 24. května do 20. června 2021 bude na našem území jako celek teplotně průměrné až slabě podprůměrné. Jako nejchladnější ze všech čtyř týdnů bude pravděpodobně první předpovědní týden. Očekáváme, že v následujících týdnech se budou průměrné týdenní teploty postupně zvyšovat, ale i tak se budou pohybovat převážně blízko hranice podprůměrných a průměrných teplot pro danou roční dobu," uvedli v předpovědi meteorologové.
Z hlediska celkového množství srážek bude na území ČR jako celek průměrné až slabě nadprůměrné. "Nejvíce srážek očekáváme, co se týká celostátního průměru, ve druhém (od 31.5.) a ve čtvrtém (od 14.6.) předpovědním týdnu, v ostatních dvou týdnech by se měly pohybovat v blízkosti dlouhodobých průměrů pro toto roční období," dodali meteorologové.
Budíček v šest, rovnou z postele na výběh. Hokejisté Plzně zahájili soustředění na Šumavě
Prostředí zimního stadionu a blízkého okolí vyměnili hokejisté Plzně za vrcholky hor. Od nedělního večera se stal jejich domovem tradičně penzion u lyžařského areálu Samoty v Železné Rudě. „Jedná se o vyvrcholení prvního bloku přípravy, načínáme čtvrtý týden. Co jsme dělali doteď, ještě zintenzivníme,“ popsal kondiční trenér Jan Snopek.
Začátek každého dne mají hráči odlišní. Ti mladší vstávají už v 6 hodin a rovnou z postele, ještě před snídaní, míří ven za kondičním koučem Snopkem na ranní výběh. „Je to asi na 25 minut, čtyři, pět kilometrů,“ popsal Snopek. Ti starší se mohou prospat o něco déle. „My vstáváme asi v půl 8. Pak jdeme na snídani,“ podotkl Petr Kodýtek, který je ve 22 letech jedním ze služebně nejstarších hráčů. „Zrovna jsme si s Kanim (Lukášem Kaňákem, pozn. red.) a Čerem (Peterem Čerešňákem, pozn. red.) říkali, že jsme tu vlastně byli nejvíckrát, už tady jedeme šestou přípravu,“ smál se „mazák“ Kodýtek. Začátek soustředění se netýkal čtveřice Pour, Malát, Lang a Budík. „Skládají maturitu, připojí se snad v úterý večer,“ vysvětlil trenér Václav Baďouček. Individuální přípravu mají Michal Bulíř, Tomáš Mertl a Švédové Viktor Lang a Gustaf Thorell. Naopak se k týmu připojil poprvé Dominik Graňák.
Před 9. hodinou se tým sejde v posilovně a o chvíli později už se přesouvá na výběhy sjezdovky. Oproti předchozím přípravám měl Jan Snopek připravenou novinku. Hráči už za sebou netahají pneumatiky, ale oblékli zátěžové vesty. „Váží 10 kilo, jsou lepší na stabilitu i pro zdraví,“ vysvětlil Snopek. „Musím říct, že jsou lepší,“ připustil i Kodýtek. „Je to pěkně naostro. Pro mě zase trochu něco jiného, vestu jsem na sobě snad nikdy při běhu neměl,“ přiznal Graňák.
Odpoledne pak čekají hráče ještě další dvě lehčí fáze. Nejprve kruhový trénink a pak hry. „Fotbal na místním hřišti ale nebude, je podmáčené,“ podotkl Snopek. Výjimkou bude středa, kdy budou mít hráči odpoledne volno. V pátek, v den odjezdu, obvykle čeká na hráče výběh na Pancíř. Jestli bude i letos, nechtěl Snopek prozradit. Kluci by si to přečetli, necháme jim překvapení,“ prohlásil Snopek.
Playstationy zůstaly doma, vedou karty
Ve volném čase plánovali hráči sledovat hokejové mistrovství světa a také fandí házenkářům ve finálové bitvě s Karvinou. „Tipovačky se ale neúčastním, jsem nezletilej,“ smál se sedmnáctiletý mladík David Jiříček. „Zajímavý, že s námi hrál karty, prohrál asi 40 korun,“ kontroval Kodýtek. Pokud by někdo čekal bitvy na playstationu, pletl by se. „Nechali jsme ho doma, radši trávíme čas venku a při jiných hrách,“ vysvětlil Kodýtek. „Jinak je to ale hlavně o tom spát, jíst a trénovat,“ dodal Jiříček. A pivo k večeři? „Podívejte se na ně, vždyť tu máme snad dva, kteří můžou. A ti zrovna nepijou,“ smál se v narážce na nízký věkový průměr týmu Snopek.
Lékař čelí obžalobě kvůli smrti malého dítěte
Před domažlickým okresním soudem stanul primář dětského oddělení místní nemocnice, který podle obžaloby zavinil smrt malého dítěte. Šestnáctiměsíční chlapec loni v březnu spolykal fazole, které jsou v syrovém stavu jedovaté. Lékař podle spisu zvolil nesprávný způsob léčby, když dítěti vypláchl žaludek solným roztokem. Hoch po několika hodinách zemřel. Lékař se brání tím, že užil správný postup. Rodina dítěte žádá několikamilionové odškodnění.
Lékaři s pětačtyřicetiletou praxí hrozí až šestileté vězení. Podle obžaloby měl namísto výplachu žaludku dítě nechat rychle převézt na gastroskopii, kde by fazole odstranili. Dítě zemřelo v důsledku dehydratace mozkových buněk, kterou zřejmě způsobil roztok užitý k výplachu žaludku. "Použil jsem správný medicínský postup. Volala mi matka malého dítěte, že chlapec snědl asi deset kusů syrových fazolí, a zda má přijet. Řekl jsem, že určitě ano a co nejrychleji. Převoz dítěte jinam do vzdálenějšího zařízení, v tomto případě do plzeňské fakultní nemocnice, by byl riskantní kvůli možné otravě. Žaludek je orgán, který je činný, než by se dítě dostalo na sebelepší pracoviště, možnost odstranění by už neexistovala," cituje server lékařovu výpověď u soudu.
Případ podle svých slov konzultoval s toxikologickým centrem v Praze. Tam mu řekli, že fazole se musí co nejrychleji odstranit. Výplach žaludku se podle obžalovaného lékaře u dětí při otravách běžně dělá, sondou by prý fazole nešly dostat ven, takže zvolenou metodu považoval za jedinou možnou. Kontaktoval proto lékárnu, zda mají prostředek na rychlé vyvolání zvracení. Řekli mu, že takový není, ale lze použít solný roztok. "Proto jsem použil ten, který rychle vyvolá zvracení. Řídil jsem se podle své praxe. Dítě začalo zvracet a všech deset fazolí jsme našli," popsal lékař. Dítě nechal převézt na pokoj a poučil matku, aby s ním zůstala a sledovala jakoukoliv změnu jeho stavu. Při kontrole dítěte ale prý matka na pokoji nebyla. Při pitvě se zjistilo, že dítě nesnědlo deset, ale kolem čtyřiceti fazolí.
čtk
Vláda chystá otevření venkovních bazénů. Na PCR testy zdarma
V pondělí 31. května dojde k dalšímu rozvolnění opatření proti koronaviru. Otevřít by měly například venkovní bazény, naplnit budou moci kapacitu z 50 procent. Nově také budou mít lidé možnost dvou bezplatných PCR testů a čtyř antigenních za měsíc.
Od příštího týdne se budou moci konat v muzeích a památkách skupinové prohlídky pro nejvýše deset lidí nebo až 30 lidí s testem, očkováním či po prodělání covidu v posledních 180 dnech. Bez omezení počtu návštěvníků budou fungovat také zoologické a botanické zahrady.
Nově budou mít od června lidé nárok na dva PCR testy a na čtyři testy antigenní za měsíc. Dosud je možnost využít jeden antigenní test za tři dny.
Nádražní budovu ve stanici Plzeň-Jižní Předměstí čeká rekonstrukce
Kompletní opravu nádražního objektu v Plzni na Jižním Předměstí chystá Správa železnic. V těchto dnech vyhlásila výběrové řízení, nejvyšší přípustná nabídková cena je 95,2 milionu korun. Stavební práce by měly začít letos v říjnu, potrvají dva roky.
Železniční dopravě dnes slouží pouze bývalá příjezdová budova. "Památkově chráněný objekt projde celkovou rekonstrukcí, která bude zahrnovat opravu střechy, fasády, výměnu oken a dveří, technického zázemí včetně náhrady zastaralých rozvodů a úpravu veřejně přístupných prostor. Vybuduje se výtah, který propojí odbavovací halu s nástupišti, v jejichž úrovni vzniknou také nová veřejná WC. Instaluje se nový informační a orientační systém," uvedla mluvčí Sprývy železnic Radka Pistoriusová.
Bývalá příjezdová budova na nádraží Plzeň-Jižní Předměstí byla otevřena pro veřejnost v roce 1921. Hlavním důvodem její výstavby byl stále narůstající počet cestujících, především dělníků dojíždějících vlakem za prací v okolních továrnách. Byla postavena v novorenesančním slohu a doplnila starší, secesní objekt z roku 1905, který stál na opačné straně dnešní Koperníkovy ulice a následně sloužil jako odjezdová budova.
Atletka Tereza Hrochová splnila limit na olympijské hry v maratonu
Letošní mistryně republiky v půlmaratonu si v neděli v Rakousku poprvé v kariéře vyzkoušela maratonskou trať. A udělala dobře. Pětadvacetiletá vytrvalkyně totiž časem 2:29,06 hodiny splnila limit pro olympijské hry 2021 v Tokiu. V Rakousku skončila celkově druhá.
S deštivým a neatletickým počasím, které závodníky po celou dobu provázelo, si Tereza Hrochová poradila velmi bravurně a dokázala pokořit kvalifikační limit. Půlmaratonskou metou proběhla v nadějném čase 1:15:08 a protože ve druhé polovině závodu ještě zrychlila tempo, vysněný cíl se stal skutečností. Cílovou pásku na svém premiérovém maratonu proťala ve vynikajícím čase 2:29:06. Svěřenkyně trenéra Vladimíra Bartůňka navíc zaběhla nejrychlejší ženský čas při maratonském debutu v české i československé historii. Náročnost závodu a nepříznivých podmínek dokazují také závěrečné statistiky, kdy z dvaceti elitních závodnic doběhlo do cíle pouze devět běžkyň. Škodovačka Tereza Hrochová má na svém kontě nespočet republikových medailí a již několikrát oblékla národní dres, ve kterém byla mimo jiné součástí českého stříbrného týmu na mistrovství světa v běhu do vrchu.
Funguje víc zahrádek než před rokem. Čtvrtina restaurací čeká na otevření interiérů
Češi mají nyní více možností, kam si zajít na zahrádku na čepované pivo než před rokem. Podle aktuálních údajů Plzeňského Prazdroje fungovalo v minulém týdnu o 26 procent hospod a restaurací více, než tomu bylo záhy po prvním lockdownu loni v květnu. Čtvrtina provozoven ale stále čeká na další rozvolnění a otevření interiérů.
„Poslední lockdown byl velmi dlouhý. Pro hospodské tedy možnost otevřít aspoň zahrádky představuje vzpruhu a částečný návrat do normálu. Většina z nich už si nemůže dovolit vyčkávat, musí to zkusit. I proto se teď během prvního týdne otevřelo mnohem více zahrádek než loni po 11. květnu po první vlně uzavření. A pomáhá tomu i zájem lidí, kteří se chtějí po tak dlouhé době zase setkávat s přáteli u piva, i navzdory ne úplně dobrému počasí či nutnosti testování,“ říká obchodní ředitel Plzeňského Prazdroje Tomáš Mráz.
V první týdnu otevření zahrádek fungovalo přes 8 tisíc hospod a restaurací, kam Prazdroj dodává pivo. V porovnání se stejným obdobím předcovidového roku 2019 to je zhruba o čtvrtinu méně. „Pořád je tu totiž část provozovatelů a majitelů hospod a restaurací, kteří ještě neotevřeli. Buď proto, že nemají zahrádku, nebo se jim jen částečné otevření nevyplatí. Celý gastrosektor se tak znovu může postavit na nohy až po úplném rozvolnění a otevření interiérů. Jenom zahrádky zkrátka nestačí,“ konstatuje Tomáš Mráz.
To dokazuje i objem sudového a tankového piva, který si hospodští na první týden po otevření od Prazdroje objednali. Ve srovnání se stejným období před covidem jde o propad o 36 procent.
„Potřebujeme, aby se otevřely vnitřní provozy co nejdříve, byť s omezeními. S tím si ale poradíme. Bojujeme nyní o každého zákazníka, pokud by letošní rok dopadl tak jako loňský, bylo by to opravdu zlé. Rozvolnění je potřebné a my budeme dodržovat veškerá bezpečnostní a hygienická opatření,“ říká Martin Kružík, provozovatel brněnské restaurace Tusto Titanium.
Z těch, co nemají zahrádky nebo zatím neotevřeli, se k restartu po další vlně rozvolnění chystá naprostá většina. „Provozoven, které ukončily nebo se chystají ukončit činnost kvůli covidu, jsou nižší stovky. To představuje zhruba jednotky procent ze všech, kam dodáváme pivo. Chuť hospodských pokračovat je vysoká. Všichni sází na letní sezónu, která by jim pomohla aspoň trochu umazat ztráty z posledního roku. Důležité ale je, aby už zůstaly otevřené natrvalo, jinak by těch, kteří skončí, bylo mnohem víc,“ doplňuje Tomáš Mráz.
Po Plzni bude jezdit první chytrá tramvaj
V Plzni má v roce 2027 jezdit první chytrá tramvaj bez řidiče. Do stejného roku se Plzeň stane centrem chytré mobility budoucnosti s živou laboratoří pro testování autonomních tramvají. Vyplývá to z memoranda, které dnes město se svými dopravními podniky (PMDP) podepsalo se společnostmi O2, INTENSE, Škoda Transportation, Škoda Digital a Západočeskou univerzitou (ZČU). Vznikne tak první chytré město tohoto druhu u nás.
"Nejpozději v roce 2027 budeme schopni v Plzni realizovat provoz plně autonomní tramvaje. V memorandu jsme vypilovali detaily, které by měly být ekonomickým přínosem pro město i PMDP. Pro Plzeň je to posun v technologii i image," řekl Zarzycký.
K podobnému kroku podle něj přistoupili například v německé Postupimi, kde testují robotické tramvaje už od roku 2018. "Na rozdíl od autonomních aut má autopilot v tramvaji jednodušší práci. Pohybuje se po stejné trase, se kterou komunikuje pomocí senzorů, a nemusí řešit tolik proměnných, které by do řízení vstupovaly. Zkušenosti ze zahraničí potvrzují, že díky omezení lidské chyby je doprava bezpečnější a plynulejší," řekl náměstek.
Podle radního pro Smart City (chytré město) Vlastimila Goly by měla v Plzni vzniknout živá laboratoř, která bude v reálném prostředí testovat modely chytré dopravy. Systém propojuje chytré tramvaje, křižovatky, zastávky, chytrou ulici i vozy IZS. Plzeň k tomu připravuje metropolitní dispečink.
ZČU vytvoří v kampusu na Borských polích polygon pro testování chytré tramvaje. "Zapojí se všechny technické fakulty a výzkumné centrum NTC. Budeme se podílet na vývoji řídicích systémů, senzoriky a odlehčených mechanických konstrukcí," řekl rektor Miroslav Holeček. Kampus a okolí využívá sítě páté generace. Podle Holečka je každá podobná akce, která posílí zájem studentů o technické vzdělávání, obrovsky důležitá pro budoucnost celé ČR.
Díky programu 5G pro 5 měst začal už loni O2 pokrývat Plzeň sítěmi 5G. "Nejrychlejší síť je nyní dostupná na téměř dvou třetinách území. Její klíčové vlastnosti, jako jsou rychlé stahování a odesílání dat nebo nízká odezva spolu s vysokou bezpečností přenosu dat, jsou nezbytné pro vybudování a funkční provoz infrastruktury, která umožní chytrým prvkům vzájemně komunikovat," řekl generální ředitel O2 Jindřich Fremuth.
Nové tramvaje ForCity Smart pro Plzeň vyvíjí Škoda Transportation. Budou vybavené širokým spektrem senzorů pro sledování tratě, potenciálních překážek i blížících se vozidel IZS a dokážou zajistit prioritní průjezd křižovatkou. Podle Martina Volného, jednatele INTENS Corporation, tak zajistí vyšší bezpečnost cestujících, zpřesnění jízdních řádů a dopravní podnik bude lépe plánovat kapacity a snižovat intervaly tramvajové dopravy.
Správa informačních technologií města poskytne přesnou 3D mapu Plzně s dynamickým modelem dopravy včetně predikcí. "Díky dostupnosti 5G sítí bude možné v reálném čase sbírat a zpracovávat velké množství dat. Umožní poskytovat včasné informace autonomním vozům a zajistit bezpečný provoz," řekl ředitel správy Luděk Šantora.
čtk