Marie Osvaldová

Marie Osvaldová

Když v únoru letošního roku hasiči zasahovali u vážné nehody osobního a nákladního auta u Žinkov, zcela jistě netušili, že se s tehdy těžce zraněným řidičem ještě někdy setkají. Muž jim teď přišel za poděkovat za záchranu života.
 
Na začátku února zasahovali hasiči z Nepomuku u vážné dopravní nehody osobního a nákladního vozidla u Žinkov. Těžce zraněného řidiče tehdy museli z osobního vozidla vyprostit pomocí hydraulických nástrojů. Jeho zdravotní stav byl velmi vážný a prognóza nejistá. Uplynulo půl roku a k velkému překvapení a radosti hasičů z hasičské stanice Nepomuk a JSDHO Nepomuk se řidič ze svých zranění z větší části zotavil a přišel i s rodiči hasičům poděkovat. "Dobré konce máme rádi, ukazuje nám to, že naše práce má smysl. Pánovi přejeme co nejvíce zdraví a sil do dalšího - vlastně nového - života," uvedli v prohlášení hasiči.

Přesně týden uplynul od chvíle, kdy se pro individuální dopravu uzavřela Americká ulice. Prozatímní výsledek? Zejména odpoledne ucpaná „objízdná“ trasa U Trati.

Stalo se přesně to, co očekávali i samotní dopravní policisté. Ti nedoporučovali uzavření části Americké ulice právě kvůli tomu, že kapacitně neobstojí okolní ulice. Jenže město jejich námitky nebralo v potaz, naopak dalo na souhlas jiných odborných skupin, a tak řidiči v exponovaných časech čekají v kolonách. „Potřeboval jsem se dostat z Prokopovy ulice do Husovy. Byl bych tam rychleji pěšky, jenže s sebou táhnu těžší věci,“ vysvětlil nám řidič Petr. Běžně by mu trvala trasa pět minut. "Teď? Asi 25,“ prohodil.

Kromě čekání v kolonách si lidé stěžují i na to, že se nemohou dost dobře dostat na místo, kam potřebují. „Já se třeba kvůli uzavření Americké nemohla dostat z města do Purkyňovky. Docela očistec. Je to nesmysl, Americká propojuje celé město a oni ji zavřou,“ popsala své zkušenosti na sociálních sítích jedna z řidiček.

Vozobule: Kapacitně objízdné trasy stačí, i když řidiči čekají déle

Náměstek primátora pro dopravu a životní prostředí Michal Vozobule přiznal problémy na začátku minulého týdne, postupně se ale podle něj situace zlepšila. "Zásadní problémy byly první den, což se dalo očekávat. Lidé si zvykají, leckdy jezdí automaticky a až na místě zjistí, že tudy nemohou. Další dny už to ale bylo čím dál lepší. Doufám, že ani ten nápor, který očekáváme se začátkem školního roku, to nezmění," prohlásil. Kapacitně podle něj ulice U Trati stačí. "Jsou tam určitě prodloužené intervaly, kdy řidiči čekají o něco déle. Ale na tu kapacitu ta komunikace byla projektovaná. Ano, čekání je asi o něco delší, fronta je delší, ale vždy jsme se vešli do pěti minut, kdy nás křižovatka u Belánky propustila dál," podotkl.

Uzavírka měla mimo jiné pomoci trolejbusům, které na Americké nabíraly velké zpoždění. Jenže zatímco linkám, které tudy míří, omezení v dopravě pomůže, dalším tak trochu uškodí. Linky 10, 13 a 14 totiž projíždějí po tzv. objízdné trase, kde se aktuálně tvoří dlouhé kolony. „Nejsme z toho úplně nadšení,“ přiznal nám jeden z řidičů trolejbusů, který z pochopitelných důvodů nechtěl být jmenován. "Ano, bylo nějaké zpoždění zejména na linkách číslo 10, které Prokopovou ulicí projíždí, ale i to se v průběhu dalších dní zlepšilo a výrazné zpoždění nenabíhalo," reagoval Vozobule. Naopak si podle něj dopravní podniky pochvalují průjezd Americkou ulicí, kde se zvýšil komfort pro cestující.

To horší teprve přijde

Pokud vám teď kolony přijdou nesnesitelně dlouhé, pak vězte, že to horší centrum Plzně ještě čeká. A to už za pár dní, kdy se opět vrátí děti do škol a lidé z dovolených, provoz podle všech očekávání zhoustne.

To předvídalo i město, respektive náměstek Vozobule. „Chtěli jsme, aby si lidé zvykli, proto jsme k omezení přistoupili ještě v období prázdnin,“ nastínil už dříve.

Hlídejte si, kdy se bude hrát hokej

Pokud plánujete zamířit autem do centra, zajímejte se, kdy hrají hokejisté Škody Plzeň domácí zápasy. Proč? Jednoduchá odpověď. Pokud šlo o všední dny, pravidelně hodinu před začátkem utkání a hodinu po něm bývala (pokud nebyl pro fanoušky uzavřený stadion z důvodu koronaviru, pozn. red.) fanoušky v autech ucpaná zejména Doudlevecká a Prokopova ulice, tedy hlavní příjezdní trasy k zimnímu stadionu. Teď hrozí, že si fandové svoji cestu ještě protáhnou. "Hokej je 26x do roka, je to specifický problém, kdy prostě dochází v nějaký čas před a po zápase k nějakému vzdutí, které tu bylo i předtím. Myslím si, že se to kvůli Americké významně nezhorší," podotkl Vozobule.

Že řidiči nepřijali omezení zrovna za své, dokazuje i situace z uplynulého víkendu. V momentě, kdy strážníci opustí svá „hlídací“ místa do inkriminovaného úseku, jakoby se nic nezměnilo. Auta proudí Americkou dál. "Předpokládám, že lidé jsou zvyklí dodržovat pravidla. Pravidelnou kontrolou a posléze i represí se budeme snažit situaci narovnat," dodal náměstek.

Město Plzeň investovalo podle Vozobule v minulosti dvě miliardy do toho, aby dokázalo individuální dopravu vymístit. "Není krok zpátky. A to z důvodu, že by se do budoucna situace mohla ještě zhoršovat. Kdyby tehdy zastupitelé nezrušili původní rozhodnutí, že se má Americká zavřít, tak bychom si toho teď nevšimli. To opatření přijít muselo. Kdyby přišlo za pět let, tak by bolelo ještě víc," uzavřel Vozobule.

Poprvé v historii se v Zoo Plzeň narodila zebra bezhřívá. Jedná se o samici a na svět přišla 22. srpna, informoval mluvčí zoo Martin Vobruba.

Podle Martina Vobruby v Plzni nyní žije dospělý pár této velmi ohrožené zebry.  Chov byl zahájen před rokem, v červenci 2020, kdy nahradili nejčastěji chovanou zebru Chapmannovu. "Mládě už si vyzkoušelo v doprovodu matky první procházku venkovním výběhem na srpnovém slunci," dodal Vobruba.

Atleti Škody Plzeň zcela opanovali víkendové mistrovství republiky do 22 let. Západočeši se stali nejúspěšnějším českým klubem, když získali sedmnáct medailí, z toho osm zlatých, pět stříbrných a čtyři bronzové. Hvězdou domácího šampionátu byla Linda Suchá, která oba své dva starty v dálce a trojskoku proměnila v tituly.

První den šampionátu sváděli Západočeši tvrdou bitvu o každou medaili, zejména z USK Praha. O první medaili prvního dne se postarala zlatá Linda Suchá ve skoku dalekém, která k prvnímu místu a výkonu 640 centimetrů přidala i rekord mistrovství . Zlatý triumf patřil i diskařce Barboře Tiché a Michalu Forejtovi. Ze stříbra se radoval jeho bratr Jakub, stejně jako mužská štafeta na 4x100 metrů. Medaili brala i ženská štafeta na 4x100 metrů, a to bronzovou.

Škodováčtí atleti předvedli skvělý druhý den, když posbírali celkem 11 medailí. Medailové žně odstartovala opět Linda Suchá. V trojskoku brala další zlato a opět v novém rekordu mistrovství, výkonem 13,51 metrů. Fantasticky na to navázal oštěpař Radek Juda, který posledním pokusem vybojoval zlato za výkon 71,89 metrů. V oštěpařském sektoru přidal ještě bronz Kryštof Kozač. Roli favorita ve výškařském sektoru jasně potvrdil ziskem zlata úřadující mistr Evropy Jan Štefela. O stříbrnou předehru před zlatým vrcholem šampionátu se postaral Jakub Majerčák na 400m. Stříbro brala pro sebe i půlkařka Anna Suráková.

To největší zlaté vyvrcholení čekalo na diváky právě na závěr celého mistrovství. Necelou hodinu po medailovém úspěchu na 800 metrů se postavila na start 1500 metrů opět talentovaná běžkyně Anna Suráková a neuvěřitelným finišem v cílové rovince až z páté pozice vybojovala nakonec mistrovský titul. V ten samý moment se zrodila další zlatá radost plzeňských barev, díky oštěpařce Petře Sičakové. Celou tuto sbírku medailí a úspěchů podtrhli i medailové triumfy obou štafet na 4x400 metrů, jak v podání mužů, tak i žen. 

Tarotový horoskop 6.9. 2021 – 12.9.2021, 36. TÝDEN – Síla: Hlavně v míru!

Tarotový horoskop 30.8. 2021 – 5.9.2021, 35. TÝDEN – Královna holí: Rozkvět se blíží!

Devítidenní maratón sportu za OC Plzeň Plaza v neděli odpoledne skončil. Šestý ročník Sportmanie Plzeň i přes počasí, které pořadatelům příliš nepřálo, přilákal na sportoviště více než 36 000 lidí. Organizátoři pak rozdali kolem 10 tisí medailí.

„Vzhledem k počasí musíme být spokojeni,“ uvedl první náměstek primátora města Plzně Roman Zarzycký. Ve středu, kdy jediný den svítilo sluníčko, přišlo do areálu na 8 500 návštěvníků a dětem bylo rozdáno na 3 000 medailí. "To byla rekordní účast za šest let pořádání Sportmanie,“ zdůraznil Zarzycký.

Ve třech třídenních cyklech se na Sportmanii Plzeň vystřídalo přes 70 klubů, které nabízely především dětem si na vlastní kůži a pod odborným vedením trenérů vyzkoušet nejrůznější sporty. Děti tak vedle tradičních aktivit, jako je např. hokej, florbal, fotbal, házená, basketbal, atletika apod. otestovaly své schopnosti třeba v ragby, na longboardu, paddelboardu, v golfu, badmintonu, ale také na handbiku, horolezecké stěně, vodní skluzavce, koloběžkách, motokárách či ploché dráze. Velkou pozornost si vysloužil opravdový sníh, na kterém mohly děti jezdit na bobech či snowboardu a také soutěž v bodyboardech, kterou Sportmanie Plzeň pořádala na řece Mži. Na akci nechyběly stánky Městské policie Plzeň, vodní záchranné služby nebo zdravotní pojišťovny.

Každý den zahajovala Sportmanii ranní rozcvička pro všechny včetně seniorů. Součástí denního programu byla pestrá směs soutěží a pohybových, sportovních a tanečních vystoupení na hlavním pódiu, kterou připravovalo Krašovská Aktivity centrum Plzeň. Na pódiu se také vystřídala řada osobností. Řadu besed a auto­gramiád absolvovali známí sportovci, mnozí olympionici z Tokia (mj. bronzoví medailisté Radek Šlouf a Josef Dostál) i reprezentanti úspěšných plzeňských sportů – atletiky, hokeje, fotbalu, házené a futsalu. 

Zajímavým zpestřením letošního programu Sportmanie Plzeň bylo čtvrteční představení hry Nezvaný host v podání Divadla Spejbla a Hurvínka. Při této hře měli diváci poprvé možnost vyslechnout si znělku jednoho ze stanovišť nového vzdělávacího zážitkového okruhu Spejbla a Hurvínka.

Závěrečný víkend přinesl ještě dva atraktivní běhy, sobotního nezávodního se zážitkovými stanovišti se zúčastnilo téměř 200 běžců a v neděli na překážkovém běhu pro děti LUTIC RUN startovalo více než 100 dětí do 15 let – ti nejrychlejší pak na pódiu obdrželi za svůj výkon medaile a ceny.

Pro děti do 15 let představovala Sportmanie Plzeň opět příležitost sbírat medaile. Pokud v každém ze tří třídenních cyklů vyzkoušely sporty alespoň na 10 stanovištích a účast si nechaly potvrdit stažením QR kódu do speciální aplikace, obdržely medaili – v prvních třech dnech bronzovou, v prostřední části stříbrnou a v závěrečných třech dnech zlatou. Celkem rozdali pořadatelé dětem na 10 000 medailí.

„Musím vyzdvihnout práci celého zkušeného týmu, bez kterého se podnik takového rozsahu nedá uspořádat. Bylo poznat, že organizátoři už akci dobře znají a mají s ní zkušenosti. Všechno proběhlo hladce, dokázali jsme si poradit i s nepřízní počasí a připravili jsme opravdu pestrý program pro všechny návštěvníky,“ liboval si vedoucí Odboru sportu, Smart Cities a podpory podnikání, který Sportmanii Plzeň 2021 pořádal. „Z dětí vyzařovala radost a to byla největší odměna za naši práci díky. V příštím roce se těšíme na setkání v nově rekonstruovaném parku za OC Plzeň Plaza na 7. ročníku,“ doplnil Přemysl Švarc.

Technicky a organizačně Sportmanii Plzeň 2021 zajistila společnost Euronova Group, organizační část Alena Folková a technické zajištění Nikola Mudrová. Poděkování patří i všem partnerům akce.

partneri

Spravit si náladu po čtvrtečním vypadnutí z Evropské konferenční ligy se fotbalistům Viktorie Plzeň rozhodně nepovedlo. Viktoriáni, kteří až dosud v lize neztratili ani bod, po bídném výkonu prohráli v Mladé Boleslavi s Hradcem Králové 0:1.

Hned v úvodní minutě měl Hradec Králové hrající na neutrální půdě v Mladé Boleslavi obrovskou šanci, kdy halfvolej Jakuba Rady letěl kousek nad břevno. První střelecký pokus Viktorky si připsal Dominik Janošek, z volného přímého kopu ho ale skvěle vychytal Vilém Fendrich. Poté předvedli Západočeši pěknou akci po trase Milan Havel, sklepávající Jan Kopic a zakončující Pavel Šulc, jehož střela šla těsně vedle levé tyče. Po půl hodině mohl Jan Sýkora svůj soutěžní debut v červenomodrém dresu okořenit gólem, jenže jeho úmysl vystřelit placírkou na zadní tyč přečetl domácí gólman, který předvedl slušný zákrok. První poločas tak branku nenabídl.

V 58. minutě se „votroci“ dostali do vedení, famózní dalekonosná střela Jakuba Rady se od břevna odrazila až za záda Jindřicha Staňka. Naopak Plzeňané si ve druhé půli vůbec nedokázali vypracovat nějaké šance, proto poprvé v nové sezoně ztratili body, a to rovnou všechny. S nováčkem z Hradce Králové padli 0:1.

Na zdravotní indispozici Miroslava Svobody zareagovala Škoda Plzeň rychle a pro mnohé nečekaně. Vyhlédla si tak trochu zapomenutého Dominika Furcha, který je aktuálně stále bez angažmá. A zkušený gólman neváhal. "Čekal jsem na nabídku z KHL, něco přišlo, ale už se mi nechtělo jít úplně kamkoliv. Ideální dohody jsem se tak nedočkal. Trénoval jsem několik týdnů se Spartou, potom se mi ale ozval trenér plzeňských gólmanů Ruda Pejchar, jestli bych tu nechytal. Bylo to rychlé jednání a jsem tu," vyprávěl pro klubový web.

V Minsku jste pokračovat nechtěl?
Klidně bych tam zůstal, ale do týmu přišel nový manažer a hned podepsal nového brankáře. Myslím, že hlavní trenér o tom ani nevěděl. Zvláštní konec.

Podle některých zdrojů měl o vás zájem Nižněkamsk..
Je to tak. Ale jak jsem říkal, už jsem nechtěl jít úplně kamkoliv. V únoru se se nám narodilo druhé dítě a Nižněkamsk by asi nebylo ideální místo na život s rodinou. Do Ruska se chodí za penězi, ale nemám potřebu stěhovat se do takového města.

V Omsku i Minsku jste ale skončil vždy celkem nečekaně. Neodrazují vás tyto zkušenosti od KHL?
Neodrazují, i když hlavně teď v Minsku to byl divný konec. Rozhodl o něm vlastně jediný člověk, ani ne celé vedení. Byl jsem v kontaktu s hlavním trenérem a ten chtěl, abych pokračoval.

Cítíte, že je ještě brzy na úplný návrat do Česka?
Teď se mi to těžko říká. V plánu jsem měl ještě alespoň dva roky zůstat v zahraničí, ideálně v KHL. Ale v dnešní době si nemůže být člověk ničím jistý.

Dvakrát jste si proti Plzni zachytal semifinále extraligy. Jak vzpomínáte na souboje s indiány ve slávistickém dresu?
Vždycky mě tu bavilo hrát. Publikum tu bylo početné a hlasité. Obzvlášť dobře si pamatuju jednoho výřečného pána za bránou (smích). Už jsem se ptal, jestli tam stále je.

Jaké máte první dojmy z týmu?
Ty jsou zatím ovlivněny marodkou. Ale myslím, že si to sedne. Máme ještě dva týdny do začátku extraligy a tréninky vypadají lépe a lépe.

Plánujete, že na západě Čech začnete sezónu?
Zatím ano. Dva týdny jsou dlouhá doba a může přijít zajímavá nabídka, ale teď se připravuji na chytání v Plzni.

Letošní prázdninová sezona se v památkových objektech a na turistických místech v Plzeňském kraji vydařila a provozovatelé jsou většinou spokojeni, i když přijelo o něco méně lidí než v loňském rekordním létě, které vybočilo z dlouhodobějších statistik. Vliv na meziročním poklesu návštěvnosti mělo částečně deštivé a chladné letošní počasí. Také mnozí z turistů, kteří loni nemohli kvůli koronaviru odjet do zahraničí a zůstali na léto v České republice, letos už k moři vycestovali, shodli se v anketě provozovatelé turistických cílů v kraji.

K nejvyhledávanějším oblastem Plzeňského kraje patří Šumava zasahující i do Jihočeského kraje. "Určitě nejnavštěvovanějším místem celého Národního parku Šumava zůstává vlčí výběh na Srní na Klatovsku. V nejvytíženějších dnech jsou tam tisíce lidí, nestačí ani parkoviště pro 50 aut. Lidé dnes hledají jednoznačně zážitkovou turistiku. A zážitek jim výběh určitě nabízí," řekl mluvčí parku Jan Dvořák. Druhým nejnavštěvovanějším místem parku je podle něj Modrava a okolí.

"Letos ještě nemáme finální čísla za červenec a srpen, ale vypadá to, že sezona je zase trošku jiná, o něco slabší než loňská. Podle prvních informací to vypadá, že letošní sezona se podobá roku 2019 před covidem. Loni byla velmi silná," uvedl Dvořák. Pro návštěvnost Šumavy je podle něj klíčové počasí. To letošní chladné a deštivé výrazněji ovlivnilo hlavně jednodenní návštěvníky. "Když prší, tak prostě nepřijedou a výlet odloží," řekl.

Propad oproti loňské velice silné sezoně zaznamenal letos také například šumavský hrad Kašperk. Loni v červenci přišlo na prohlídky 18.000 lidí, letos o 3000 méně. Loňský červenec byl rekordní za posledních nejméně deset let. Loni v srpnu bylo na Kašperku na prohlídkách 15.300 návštěvníků, letos jich bylo k 26. srpnu 13.000.

"Co se týče léta, bereme to jako velký úspěch. Zájem je opravdu velmi velký, denně průměrně tady bývá 600 lidí na prohlídkách plus další stovky lidí přijdou na volně zpřístupněné nádvoří. Obrovské lákadlo jsou letos dětské prohlídky, které byly hned rozebrané," uvedl kastelán Václav Kůs. Spokojen je i přes meziročně nižší návštěvnost. Loni a několikrát i letos bylo podle něj na hradu v jednom dni tolik lidí, že byl přeplněný a návštěva už nebyla pro lidi tak příjemná a klidná.

"Specifická situace je letos ohledně kultury. Shodujeme se i s ostatními pořadateli, že rezervace letos tolik netáhnou. Diváci večerních akcí si vstupenky nekupují s předstihem a spousta jich čeká opravdu až na poslední chvíli, jsou mnohem opatrnější, víc se ptají na podmínky, roušky, rozestupy, kapacity a další opatření," řekl Kůs.

V areálu Ski&Bike Špičák ještě sezona neskončila. "Ale už teď můžeme říci, že čísla budou zhruba o deset procent nižší, než byly v loňské rekordní sezoně. Přičítáme to zejména tomu, že bylo chladnější a deštivější počasí a také lidé měli možnost více cestovat za hranice. Přesto panuje spokojenost a čísla jsou opravdu pořád pěkná," komentoval letní sezonu ředitel sportovního areálu Vladimír Kasík.

Také podle pracovnice železnorudského informačního centra je letos lidí na Šumavě hodně, ale o něco méně než loni. "Loni jsme měli dny, kdy prošlo naším centrem i 500 lidí, letos v létě takový den nebyl žádný," řekla. Také provozovatelé hotelů a penzionů podle ní hlásí o něco menší zájem než loni.

Slabší sezonu zažívají letos kvůli řadě deštivých a chladných dnů venkovní koupaliště. Například v přírodním biotopu Kotynka v Dobřanech na Plzeňsku měli loni od června do konce srpna 11.600 návštěvníků, letos je jich 7500. "Na 12 dní byl dokonce biotop kvůli špatnému počasí zavřený," řekla Jaroslava Umnerová z dobřanského městského kulturního střediska.

čtk