Mezinárodní soutěž záchranných psů se bude konat v září u přehrady Hracholusky

Zveřejněno v Plzeňský kraj ZAK
Od - čtvrtek, 31. srpen 2023 13:32
Mezinárodní soutěž záchranných psů se bude konat v září u přehrady Hracholusky Ilustrační foto: SAR-DOG.CZ

Dva dny letních psích her ve vodě i na souši budou probíhat v termínu 15. – 16. 9. v okolí hráze vodní nádrže Hracholusky na severním Plzeňsku. Jedná se o první ročník letních psích her FITMIN DOG SUMMER GAMES, které jsou pořádané výcvikovou školou SAR-DOG. CZ ve spolupráci se Záchrannou brigádou kynologů Královéhradeckého kraje, za technické podpory VZS ČČK a obce Líšťany.

V průběhu dvou dnů bude probíhat několik závodů, na které jsou zváni jak soutěžící, tak diváci, pro které je připraven i bohatý doprovodný program. Největším závodem je mezinárodní EURO CUP RH-W 2023. V tomto závodě je možné sledovat, jak pes zachraňuje tonoucího, donese záchranné pomůcky, vleče loď, psí poslušnost na souši nebo například vytrvalostní plavání. Tento závod je pořádán pod záštitou Záchranné brigády kynologů Královéhradeckého kraje.

Posuzovat výkony psů budou IRO rozhodčí Pavel Šabacký a národní FCI a SZBK rozhodčí Michal Svoboda. Pavel reprezentoval KZJ ČR a získal 3. místo na Mistrovství světa záchranných psů v roce 2007 v Rakousku. Michal zvítězil se svým retrieverem Koudym na Mistrovství světa záchranářů – kynologů, rovněž v Rakousku v disciplíně vodní práce.

Nejnáročnějším závodem bude IRON SAR-DOG. CZ 1-10-10, což znamená 1 kilometr plavání se psem, 10 kilometrů na koloběžce se psem a 10 kilometrů běhu se psem. V České republice není v současné době ani delší ani náročnější psí závod. Nicméně tento závod má i přes svoji náročnost také své kratší alternativy. Nejsnadnějším závodem je naopak Charitativní běh pro psí útulky, ze kterého je celých 100% výtěžku věnováno právě psím chlupáčům.

Zajímavým závodem je Dog Biatlon 2-2-2, což znamená, že si závodník se svým psem zaběhne 2 kilometry, poté střílí ve stoje laserovou puškou na cíl, následují další 2 kilometry, po kterých je opět střelba, tentokrát vleže, a poté už závodníky čekají poslední 2 kilometry běhu do cíle. Dalším zajímavou soutěží je Dog relay-race 2-2-2, což je štafetový závod překážkového běhu pro tříčlenné kynologické týmy na 3 x  2 kilometry.

Do závodů jsou již přihlášeni účastníci nejen z České republiky, ale také z Polska, Německa, Thajska nebo Slovinska.

FITMIN DOG SUMMER GAMES organizuje a zajišťuje zkušený kynolog Martin Brandner, který s výcvikem psů začal v roce 2004 se svojí labradorkou Bárou. Od té doby do psí rodiny přibyly ještě Chesepeake Bay retrívr Gina, Laekenoiska Adelaide nebo fenka Českého fouska Roseberry.
Martin je členem Záchranné brigády kynologů Královéhradeckého kraje, Psovodi SDH Liteň a České a Slovenské etologické společnosti. Složil nejvyšší zkoušky záchranných psů v ČR pro praktické nasazení – Atest MV ČR ve speciálním vyhledávání pohřešovaných osob v terénu a Atest MV ČR ve speciálním vyhledávání osob v sutinách.
V roce 2013 založil SAR-DOG. CZ, což je škola nejen pro psy, ale hlavně pro jejich majitele, aby svým čtyřnohým přátelům dokázali porozumět, číst jejich chování a aby je dokázali cvičit. Škola je zaměřena na výcvik sportovní i praktické záchranařiny, sportovní poslušnosti, spolupráce psa s psovodem a Noseworku. Prošlo jí stovky psů.
Roku 2022 spustil Martin projekt s názvem Hledání psího světa, který hledá odpovědi na otázky ohledně výcviku v neurobiologických podkladech chování psů. Hledání psího světa jsou semináře, přednášky či modelové situace.