"Několik traktorů pojede z Klatov, hodně je jich z Kralovic (sever Plzeňska) a z Oseka (na Rokycansku). Odtud pojedeme téměř 80 kilometrů na seřadiště na Kněževsi u Prahy poblíž letiště, kde máme být brzy ráno," uvedl Šíma. Přesný čas odjezdu zatím stanovený nebyl, ale bude muset být mezi 03:00 a 03:30. Stroje, které ponesou české vlajky a protestní transparenty, nemohou jet po dálnici, ale pojedou zřejmě zejména po silnici II/605 a u Berouna odbočí na Kněževes. Odtud vyjedou v 06:00 na Prahu, aby mohly o tři hodiny později kroužit po pražské Letenské pláni a na nábřeží. Od 12:00 má podle Šímy následovat protest u Úřadu vlády a na Malostranském náměstí. Tam budou směřovat zemědělci, kteří přijedou auty, vlakem a autobusy.
"Podpora je silná, i když někdo říká, že je to do Prahy na traktory daleko. Vzdálenější kraje od Prahy mají počty strojů o něco menší, samozřejmě nejvíce jich pojede ze středních Čech," řekl Šíma. Tam byla aktivita protestujících farmářů nejvyšší, některé stroje už se musely odmítat, protože podle domluvy by mělo jet do centra Prahy 500 až 600 kusů techniky. Ze vzdálenějších krajů přijede naopak na demonstraci více lidí.
Zemědělské organizace zdůvodnily svolání protestu tím, že slíbenou pomoc od vlády považují za nedostatečnou. Žádají například podporu zaměstnanosti na venkově, vrácení zdanění půdy na úroveň před vládním konsolidačním balíčkem, případně nedanění evropských provozních dotací. Dalším požadavkem je, aby vláda aktivně hájila zájmy českých zemědělců v souvislosti s obchodní dohodou s Ukrajinou.
Hlavní zemědělské organizace se podílely také na akci 22. února, která byla součástí celoevropských protestů proti politice EU. Na hlavních silnicích zpomalovalo dopravu dvě hodiny přes 100 zemědělských strojů. Na hraničním přechodu Folmava se do kolony připojili také Němci, kteří nepřijeli s traktory, ale ve 25 osobních a terénních vozech.
čtk