Na koronavirus testovali v Plzni už tři osoby

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - pátek, 31. leden 2020 15:04
IMG_3267 foto: FN Plzeň

Tři lidé už vyšetřili ve Fakultní nemocnici v Plzni s možným podezřením na koronavirus. Ani u jednoho z nich se naštěstí nákaza neprokázala.

"V České republice bylo do současné doby vyšetřeno několik desítek vzorků, zatím se neprokázala pozitivita. Z našeho pracoviště jsme odeslaly tři vzorky, které byly taktéž negativní. Lékaři proto nic nepodceňují a snaží se na situaci připravit,“ potvrdil Dalibor Sedláček z Infekční kliniky Fakultní nemocnice v Plzni.

Na případné případy nákazou koronavirem je podle Sedláčka Fakultní nemocnice v Plzni připravená. K dispozici jsou dva pokoje, kde by byli nakažení koronavirem hospitalizováni. „Máme přesné pokyny, se kterými pacienty a jak pracovat. Pacient, který přichází s podezřením nákazy koronavirem, je ihned zcela izolován od ostatních pacientů a protože se nákaza přenáší kapénkovou infekcí je chráněný i personál nemocnice. „Personál, který s ním bude pracovat, bude vybaven speciální ústenkou, jednak obličejovou maskou, brýlemi neprodyšným pláštěm, rukavicemi a krytem na hlavu,“ dodal Sedláček.

Ihned poté, co média začala o nákaze koronavirem informovat, začali lidé brát útokem lékárny v Plzni. Teď už se situace uklidnila. Zásoby roušek se vyprodaly hned na začátku týdne. Aktuálně už je lékárny zase postupně naskladňují. Jejich cena se o několik korun navýšila. Nicméně klasické typy roušek před nákazou neochrání.

V posledních hodinách byl už koronavirus podchycen v téměř dvou desítkách zemích světa. Může se tak objevit i v České republice. „Není to vyloučeno, je to jen otázka času, podobně jako se to stalo v Bavorsku tak se to může stát i u nás. Na druhé straně je třeba říci, že pokud by se ta nákaza dostala do České republiky, nešířila by se tak dramaticky jako v Číně,“ dodal epidemiolog Petr Pazdiora.

Fotogalerie