Na kraji v koalici, v obci na sekery. Karpíšek vyzve u soudu Piráta Peka

Zveřejněno v Politika
Od - pátek, 21. květen 2021 09:33

Mezi senátorem a starostou Vejprnic za ODS Pavlem Karpíškem a Pirátem Jiřím Pekem to zase pořádně jiskří. Ačkoliv na kraji jsou oba politici v koalici, v obecním zastupitelstvu mezi nimi panuje silná nevraživost. Vzájemné spory nyní dokonce bude muset řešit soud. Karpíšek totiž na Peka podal žalobu.

Na spor mezi Karpíškem a Pekem upozornil server Plzeň.cz již loni po krajských volbách. Karpíšek tehdy označil Peka za prospěcháře, který neuspěl ve snaze vstoupit do hnutí ANO, a nakonec skončil u Pirátů. „Jediná jeho činnost je lež, urážka a vylhané udání,“ uvedl Karpíšek.

Důvodem žaloby je karikatura, podle které jde Karpíšek na ruku developerům. Karpíšek je na koláži vyobrazen ve smokingu s rudým karafiátem. Právě takový oufit proslavil Don Vito Corleone, ústřední postava z románu Kmotr od Maria Puza z prostředí sicilské mafie.

70 tisíc a omluvu k tomu

Autorem koláže je Pek. Zda je jeho kritika v jednom ze sporů oprávněná či nikoliv, nyní rozhodne soud. Karpíšek po Pekovi požaduje veřejnou omluvu a 70 tisíc korun k tomu.

„Prokazatelně (Pek, pozn. red.) o mně lže a překročilo to určité meze, které jsem schopen tolerovat, a začalo se to dotýkat i lidí v mém okolí. Je mladý a celkem neúspěšný a už jsem mu několikrát říkal, že se v politice nelže. Teď bude muset rozhodnout soud, jestli již toto nebylo moc,“ uvedl nyní Karpíšek pro server Novinky.cz.

Podle Peka se jedná o zastrašování. „Z historického hlediska se mi to jeví jako pokus zastrašit opoziční síly a ututlat jakoukoliv diskusi o důležitých obecních tématech, jejichž prezentace není pro vedení obce zrovna vhodná,“ citují Novinky.cz Jiřího Peka.

Soud bude spor mezi oběma politiky řešit pouhých pár měsíců před parlamentními volbami. Pokud Pek ve sporu prohraje, bude se jeho kritika Karpíška jevit jako lichá a jako pouhá snaha o zviditelnění. Jeho image tak výrazně utrpí. Naopak pokud uspěje, zasadí Karpíškovi tvrdý úder. Navíc nelze vyloučit, že v ostré kritice Karpíška ještě přitvrdí.