Na Krušnohorsku zdraží skipasy, v řešení je i omezení provozu některých areálů

Zveřejněno v Karlovarský kraj ZAK
Od - pátek, 23. září 2022 20:00
Na Krušnohorsku zdraží skipasy, v řešení je i omezení provozu některých areálů ilustrační, foto: Pixabay

Nárůst energií se dotkne nejen provozovatelů, ale i návštěvníků lyžařských areálů v Krušných horách. Kvůli navyšujícím se cenám elektřiny bude provoz zasněžovacího systému v nadcházející sezóně výrazně nákladnější v porovnání s předchozími lety. Některá zdejší lyžařská střediska už mají jasno, zda letos v zimě otevřou, jiná ještě váhají.

Kromě nemalých nákladů v rámci systému zasněžování se skiareály musejí připravit také na vyšší spotřebu energie na vlecích a u pohonných hmot do skútrů nebo aut. Z dostupných zdrojů je zatím známo, že například největší krušnohorský lyžařský areál Klínovec svůj provoz neuzavře, nicméně ceny jízdného zvedne na pokladnách o deset až jedenáct procent a v internetovém předprodeje o sedm procent. O dramatický nárůst cen skipasů v tomto areálu se sice jednat nebude, přesto by se na to potencionální návštěvníci měli ve svých peněženkách připravit.

Zdražovat skipasy bude i areál Bublava, nicméně ani v tomto případě nepůjde o cenový nárůst v desítkách procent. Provozovatelé na Bublavě předpokládají, že z důvodu dražších pohonných hmot bude lyžařům i přes dražší jízdné na sjezdovkách stále vycházet levněji zalyžovat si v příhraničí než například v rakouských či italských Alpách.

V případě dalšího hojně navštěvovaného krušnohorského střediska pro zimní radovánky, vrcholku Plešivec, je situace horší. Ještě před zastropováním cen energií zvažovali provozovatelé vůbec neotevřít, nyní alespoň přemýšlejí o zasněžení a otevření jen části zdejších sjezdovek. Ovšem to je podle nich celkem obtížné, protože jednotlivé sjezdovky jsou vzájemně propojené. Jak situace nakonec dopadne, bude jasnější ještě v průběhu podzimu, pravděpodobně v listopadu. Úspornou variantu provozu budou jistě zvažovat i další skiareály.