Na pivo jen s testem? Šílený nápad, shodují se Plzeňané. Nikdo nepřijde, bojí se i hostinští

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - pátek, 9. duben 2021 15:32
128935446_377406940156930_5484493056357095876_n Rezervaci má koronavirus. Foto: J. Vízner

Procházíte se centrem, přepadne vás hlad nebo chuť se svlažit pivem, dovnitř restaurace, baru, kavárny či hospody vás ale nepustí. Přesně taková situace v praxi může nastat už velmi brzy. Podle předběžných návrhů totiž ministerstvo zdravotnictví plánuje otevření těchto podniků (prozatím) jen pro předem testované.

„V současnosti se na aktualizaci takzvaného PSA stále pracuje. Jakmile bude hotovo, přijdeme s novými informacemi,“ prohlásil nový ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO). Pracovní verze systému, která unikla do médií v minulých dnech, ale počítá s tím, že se bude otevřeno jen pro předem otestované. Bez testu člověk nebude smět do restaurace, do divadla nebo ke kadeřníkovi. Restaurace by se přitom mohly otevřít ve třetím stupni. U stolu budou smět sedět čtyři lidé, celková obsazenost nesmí přesáhnout 50 procent a otevřeno by mohlo být od 6 do 23 hodin. Hlavní a nejhůře splnitelnou podmínkou, je ale právě negativní test. Podle dostupných informací by totiž neměl platit samotest, nutné by bylo potvrzení z odborně provedeného, minimálně antigenního, testu.

Hospodští: Lidi to spíš odradí

Z toho, že by za podmínek testování mohli otevřít, radost námi oslovení hospodští rozhodně nemají. "Lidi to odradí. Myslíme si, že to chtějí udělat kvůli tomu, aby nám nemuseli platit žádné kompenzace. Prostě nám dají šanci otevřít, že ale nikdo nepřijde, to už jim bude jedno," prohlásil například jeden z majitelů hospody v Plzni, který ze zřejmých důvodů nechtěl být jmenován. Sám si prý navíc nedokáže představit, kdo by mohl pravost testů ověřovat. "Nemáme právo chtít třeba občanský průkaz," poukazoval.

Obava, že lidé nebudou do restaurací chodit, je podle všeho oprávněná. "Už teď jsou termíny na antigenní testování na pár dní dopředu obsazené, to se budu objednávat týdny před, abych pak mohl jít do restaurace?," ptá se například Plzeňan Petr. A další se přidávají. "Nebudu nějakému číšníkovi ukazovat negativní test, kde jsou vypsané moje údaje," naráží Romana.

Na to, kdy bude nový PES hotový, a jak budou nakonec přesně definované podmínky, není ještě jasné. A to ačkoli měl být původně hotový do Velikonoc.