Na plzeňské náměstí Republiky se opět vrátí sousoší Spejbla s Hurvínkem

Zveřejněno v Aktuálně
Od - čtvrtek, 19. říjen 2023 11:02
Na plzeňské náměstí Republiky se opět vrátí sousoší Spejbla s Hurvínkem Sousoší poničili junioři hokejové Plzně. Foto: M. Osvaldová

Po šesti týdnech se na své místo opět vrátí sousoší Spejbla a Hurvínka, které na začátku září poničili junioři hokejové Plzně. Slavnostní znovuodhalení v prostorách u bistra na náměstí Republiky se uskuteční 23. října v 10:30 za přítomnosti autorky, kanadské sochařky českého původu Ley Vivot. Pro prvních 100 dětí mají Spejbl s Hurvínkem nachystáno drobné překvapení.

Policisté vandalství prošetřovali od 9. září. "Dne 9. září krátce před jedenáctou hodinou večer byla vyslána hlídka plzeňských policistů na náměstí Republiky v Plzni k prověření oznámení o poškození sochy Hurvínka. Zjistili jsme, že u sochy měla stát skupina několika mužů, měla být slyšet velká rána a Hurvínkova hlava se pak kutálela po zemi. Jeden z mužů měl Hurvínkovi hlavu nasadit zpět na tělo a všichni pak utekli," potvrdila tehdy policejní mluvčí Dagmar Brožová.

Následně vyšlo najevo, že šlo o mladé hokejisty, kteří se k činu přiznali. "HC Škoda Plzeň se staví čelem k mediálně sledované kauze uražené hlavy sochy Hurvínka na náměstí Republiky. K politováníhodnému incidentu došlo ze strany členů juniorského týmu v době jejich osobního volna. Hráči se hned druhý den sami spojili s městskou policií a k nešťastné události se přiznali. Od té doby aktivně spolupracují na nápravě svého činu, kterého litují," uvedl v prohlášení klub. Ten také zdůrazňuje, že takové jednání je nepřijatelné a nemá místo nejen ve sportovní komunitě. "S hráči situaci řeší interně, a pochopitelně jedná o náhradě škody. Klub se zavázal k maximální spolupráci s příslušnými orgány a vlastníkovi sochy se omluvil," napsal klub v prohlášení.

Socha tak okamžitě putovala na opravu do slévárny, kde původně vznikla. Podle Romana Jurečka z Nadačního fondu Plzeň sobě, který sousoší na náměstí v roce 2020 umístil, bylo nutné převézt do slévárny v Podkrkonoší celé sousoší včetně lavičky. Je přitom velmi těžké. Jen samotná Hurvínkova hlava váží kolem 20 kilogramů.