Na Šumavě se ještě lyžuje, běžkaři už ale mají podmínky horší

Zveřejněno v Z regionu
Od - pátek, 18. březen 2022 08:54
Na Šumavě se ještě lyžuje, běžkaři už ale mají podmínky horší ilustrační. Foto: pixabay

Na horách v západočeské části Šumavy jsou stále ještě přijatelné podmínky pro lyžaře, hlavně dopoledne. V provozu je většina vleků, běžecké stopy jsou ještě dobré v okolí Modravy, na Železnorudsku pršelo a jsou špatně sjízdné. Sníh po oteplení rychle odtává, hlavně v místech, kam přes den svítí slunce.

V Železné Rudě jsou otevřené areály Špičák, Nad Nádražím - Belveder, Samoty, Weissova louka, Alpalouka, Goldhof a Debrník. V provozu je i lanovka na Pancíř, ale už v letním režimu. Areál v Kašperských Horách ukončil provoz ve středu.

V největším areálu v kraji, Ski&Bike Špičák, jarní teploty a slunce v tomto týdnu uzavřely některé sjezdovky. Aktuálně se lyžuje na "trojce" Slalomové v celé její délce, na horním úseku Turistické (číslo 1) s přejezdem na dolní část trati číslo 2 U Zalomeného. Dále pak na Spodní Šanci, na Lubáku, kde je snowpark a dětské hřiště s pojízdným kobercem. Uzavřen byl menší areál u hotelu Sirotek, který je nejvíce na jih, stejně jako horní úsek "dvojky" U zalomeného, spodní část Turistické a černá Šance.

"Lyžuje se už celý den na firnu (přechod mezi sněhem a ledem), nejlepší je to hned po ránu, kdy sjezdovky drží. Pak už je terén složitější, sníh těžký, takže je potřeba být opatrnější. Máme tady ještě řadu lyžařských kurzů a projevuje se i poslední turnus jarních prázdnin, takže denní počty návštěvnosti jsou mezi 600 až 900 lyžaři," řekl Vladimír Kasík, ředitel Ski&Bike, kde bude 18. března poslední večerní lyžování na Spodní Šanci. O den později se tam jede závěrečný závod série Šumavského pohárku pro školáky. Spodní Šance proto bude od 12:00 pro veřejnost uzavřena až do večera, kdy čeká závodníky ohňostroj. Ve Ski&Bike Špičák se od 14. března lyžuje za ceny vedlejší sezony.

Stopy pro běžkaře protahovala rolba na Železnorudsku v této sezoně dnes naposledy. "Běžky už končí, už není skoro nic sjízdného. Z předvčerejška na včerejšek téměř celou noc pršelo," řekla vedoucí infocentra v Železné Rudě Barbora Kučeravá. V noci na dnešek ještě mrzlo. Podle předpovědi meteorologů má být od soboty do příští soboty jasno, nejchladněji má být tuto sobou - minus čtyři stupně - a pak se bude oteplovat až na 16 stupňů Celsia. "Od středy už má být i v noci nad nulou," uvedla.

Lepší podmínky pro běžkaře jsou na Modravě, kde více mrzne, dnes je tam ještě kolem 30 centimetrů sněhu. Stopy se tam naposledy upravovaly ve středu. Nejlepší jsou trasy na Ptačí a Černohorskou nádrž, Pramen Vltavy, Modravský most, Březník a Filipovu Huť.

čtk