Na Zelené Hoře by mohly vyrůst dvě restaurace a několik muzejních expozic

Zveřejněno v Plzeňský kraj ZAK
Od - středa, 1. březen 2023 12:52
Na Zelené Hoře by mohly vyrůst dvě restaurace a několik muzejních expozic lustrační. Foto: město Nepomuk

Memorandum na obnově a využití zámku, které podepsali zástupci sedmi subjektů, přináší první výsledky. Mezi jeho signatáře patří Ministerstvo kultury, Ústav pro studium totalitních režimů, Plzeňský kraj, organizace Post Bellum, Matice Jana Nepomuckého, město Nepomuk a obec Klášter, pod kterou zámek spadá.

„Plzeňský kraj po podpisu memoranda zadal na podzim roku 2022 vznik ideového záměru, jakési vize, co by se se Zelenou Horou dalo dělat, jakým obsahem ji naplnit, aby byl objekt do budoucna životaschopný,“ uvedl k tomu Zdeněk Hazdra, zástupce Regionální rozvojové agentury Plzeňského kraje. Vize byla představena veřejnosti v obci Klášter letos 30. ledna. Zahrnuje například vybavení zámku původním mobiliářem a vznik pěti dalších muzejních expozic, cílených především na období 1938 – 1989. Počítá rovněž se dvěma restauracemi, turistickým centrem, ubytováním, pronájmem prostor a také s obnovou a využitím Šternberského dvora. „Nemělo by se jednat pouze o historické artefakty, ale rovněž o moderní technologie, rozšířenou realitu, zapojení výzkumů, univerzit i jiných škol. Zelená Hora by měla být centrem obnovy, které prolíná tradici s budoucností a je přirozeným středobodem regionu,“ doplnil Hazdra.

Po dokončení vize obnovy by měla navázat v letošním roce studie proveditelnosti, kterou má rovněž z velké části financovat Plzeňský kraj. Má být hotova v závěru roku 2023. Na podporu zámku se bude také 19. srpna na návsi v Klášteře konat open air koncert Plzeňské filharmonie s hity filmového plátna. 

V současné době hledá obec Klášter nového nájemce na tři roky, který by provozoval kulturní akce a prohlídky pro veřejnost. Zájemci se mohli hlásit do 11. února a nyní obec vyhodnocuje nabídky.