Naštvaní trhovci: Je to facka. Co bude se speciálním ruským kolem?

Zveřejněno v Z Plzně
Od - pátek, 26. listopad 2021 10:44
Naštvaní trhovci: Je to facka. Co bude se speciálním ruským kolem? Foto: P. Bauer

Za nesmyslné a hlavně likvidační považují zrušení vánočních trhů jejich pořadatelé, ale i samotní trhovci. Se zákazem se nehodlají smířit a jednají s právníky.

V Plzni začaly trhy 23. listopadu, trvat měly do 23. prosince, na centrálním náměstí je asi stovka stánků. Dnes v 18 hodin ale musí z rozhodnutí vlády skončit. "Symbolicky vypneme světla," potvrdil jeden z provozovatelů trhů Emil Procházka. Okamžitě po vynesení verdiktu se plzeňští organizátoři spojili s dalšími pořadateli trhů. "Jednáme s právníky a zvažujeme další kroky, protože tohle je rána pod pás," dodal. Neoficiálně se hovoří i o tom, že by mohly někteří trhovci na protest v sobotu otevřít. "Je to pro mě absolutně nepochopitelné. Na vánočních trzích, kde jsou lidé venku, hrozí minimální nakažení. Prakticky tím donutí všechny, kteří chtějí zachovat tradici Vánoc a udělat radost svým blízkým, aby šli do obchodních center. Tam budou tisíce lidí, hlava na hlavě. Tam se podle mého bude nákaza šířit daleko více," podotkl Procházka.

Rozhořčení neskrývají ani samotní prodejci. "Vůbec to nechápu. Na vzduchu se trhy zakážou, ale v obchoďácích se můžou lidé dál mačkat. V restauracích si lidé mohou koupit jídlo sebou a vzít si ho ven, na trzích ne," komentoval jeden z prodejců občerstvení.   

Pořádně naštvaný je také Zdeněk Hůrka z nakladatelství Starý most. "Nechají postavit celou tržnici a ze dne na den to zavřou. Když věděli, kam to spěje, tak proč nechali provozovatele trhů je vybudovat. Chtějí dát kompenzace těm, co mají propad tržby 30 procent za poslední tři měsíce, ale trhovci se většinou tři měsíce připravují na vánoční trhy. Je to facka pro všechny, podraz," nechápal. Přinejmenším podivné mu přijde to, že stálé trhy fungovat můžou. "Ten, kdo má trhy celý rok, je mít může. A tady ne? Nemá to logiku. To se můžeme přestěhovat na Chodské náměstí, kde tedy jsou trhy celoročně," dodal.

Jediné, co by podle nového nařízení mohlo na náměstí zůstat, je ruské kolo.