Nechybujte ve výběru substrátu, rostliny vám to vrátí

Zveřejněno v Dům & Zahrada
Od - středa, 31. březen 2021 13:40
subrát plzen cz ilustrační, pixabay

Pokud se rozhodnete pěstovat rostliny, je důležité si zjistit, jaké prostředí a požadavky rostlina potřebuje pro svůj růst. Vhodný substrát si můžete namíchat sami nebo si ušetřit práci a koupit speciální směs. Rostliny potřebují k životu především vodu, vzduch a živiny.

ilustrační, pixabay

Již hotové substráty můžeme rozdělit do několika skupin:

Základní/zahradnický substrát obsahuje vyvážený poměr rašeliny, jílu, písku a humusu. Některé směsi jsou obohaceny i hnojivem. Vyznačuje se vysokou nasákavostí vody a dostatečnou vzdušností. Základní substrát má hodnotu pH 6 – 7, tedy neutrální až mírně kyselá půda. Tato směs vyhovuje většině rostlin. Vhodná je pro: terasové rostliny a balkonovky, květiny v záhonech i do skleníků a pařenišť se zeleninou. Může uškodit rostlinám, které jsou citlivé na obsah soli, jako jsou rododrendony.

Výsevní substrát je ideální pro jarní výsevy zeleniny i květin. Od univerzálního substrátu se liší speciálním poměrem složek. Obsahuje větší množství světlé i tmavé rašeliny a písku. Půda je tak kypřejší a rychleji se dokáže prohřát. Není vhodný pro dlouhodobé pěstování rostlin. Vyhovuje při výsevu letniček a zeleniny a zakořenění řízkovaných balkonovek.

ilustrační, pixabay

Substrát pro kyselomilné rostliny potřebujeme při výsadbě azalek, rododrendonů a vřesovišť. Pro chutné plody ji přidejte i k borůvkám a brusinkám. Tyto druhy rostlin vyžadují substrát z nízkým pH v rozmezí 4,5 – 5,5. Jedná se o směs rašeliny.

V nabídce zahradnictví najdete i další druhy speciálních substrátů. Speciální substrát pro orchideje zajišťuje rostlině maximální provzdušnění, díky vláknité rašelině a piniové kůře. Substrát pro růže má vyšších obsah živin. Svůj substrát potřebují i pokojové rostliny, ve kterém je smíchána světlá a tmavá rašelina se základními živinami a vápencem upraveným pH.