Nejúspěšnější obce v oblasti odpadového hospodářství za rok 2023 byly oceněny

Zveřejněno v Karlovarský kraj ZAK
Od - úterý, 21. květen 2024 07:13
Nejúspěšnější obce v oblasti odpadového hospodářství za rok 2023 byly oceněny Foto: kr-karlovarsky,cz

Odpověď na otázku, která města a obce v regionu nejlépe nakládaly s odpadem, přineslo slavnostní vyhlášení výsledků soutěží zaměřených na odpadové hospodářství. Ty jsou realizovány v rámci společných projektů Karlovarského kraje a společností EKO-KOM, a. s., ASEKOL, a. s. a ELEKTROWIN, a. s. Právě tyto společnosti se zaměřují na podporu odděleného sběru a zajištění využití složek komunálních odpadů včetně jejich obalové složky a také na třídění elektroodpadu.

Každoročně oceňujeme obce a města, jež se snaží nejen předcházet vzniku odpadu, ale také přemýšlí nad nakládáním s odpadem a jsou v těchto činnostech velmi aktivní. Velké díky patří všem třem společnostem, s nimiž spolupracujeme, protože je zřejmé, že umístění, jež s sebou přináší i finanční odměny, je pro obce a města nepochybnou motivací,“ uvedl 1. náměstek hejtmana s gescí v oblasti životního prostředí Karel Jakobec.

Soutěž Liga odpadů společnosti EKO-KOM, a.s. se zaměřuje na sběr využitelných složek odpadu a je rozdělena do dvou kategorií – obce do 1000 obyvatel a obce nad 1000 obyvatel. Hodnotila se výtěžnost jednotlivých komodit – papíru, plastu, směsného skla, bílého skla, nápojových kartonů a kovu. Za společnost EKO-KOM ceny předávala regionální manažerka pro Karlovarský a Plzeňský kraj Hana Szmitková.

Liga odpadů za rok 2023
Obce do 1000 obyvatel
3. místo - město Přebuz
2. místo – město Horní Blatná
1. místo - obec Potůčky
Obce nad 1000 obyvatel
3. místo – obec Jenišov
2. místo – město Skalná
1. místo – město Žlutice

Na soutěži EZ-LIGA spolupracuje Karlovarský kraj se společností ASEKOL, a.s. Oceněny byly obce s nejvyšší výtěžností zpětně odebraného drobného elektroodpadu za rok 2023 v kategoriích do 2500 a nad 2500 obyvatel. Vítězové převzali ceny z rukou regionálního manažera pro Karlovarský, Plzeňský a Středočeský kraj Jaroslava Labíka.

EZ-LIGA za rok 2023
Obce do 2500 obyvatel
3. místo – obec Dalovice
2. místo – město Chyše
1. místo – obec Kyselka
Obce nad 2500 obyvatel
3. místo – město Karlovy Vary
2. místo – město Mariánské Lázně
1. místo – město Kynšperk nad Ohří

Sběr velkých elektrospotřebičů byl hlavní sledovanou oblastí pro Soutěž obcí 2023 společnosti ELEKTROWIN, a. s. Hodnoceným aspektem byla výtěžnost zpětně odebraných elektrospotřebičů v kilogramech na jednoho obyvatele. Soutěž byla také rozdělen do dvou kategorií, a to dle počtu obyvatel – obce s počtem obyvatel do 2 500 a obce s počtem obyvatel nad 2 500. Ceny předával externí poradce pro Karlovarský, Liberecký, Středočeský a Ústecký kraj a hlavní město Praha Tomáš Kirbs.

Soutěž obcí za rok 2023
Obce do 2500 obyvatel
3. místo – obec Velichov
2. místo – obec Velká Hleďsebe
1. místo – obec Tatrovice
Obce nad 2500 obyvatel
3. místo – město Teplá
2. místo – město Toužim
1. místo – město Nejdek

Vítězné obce obdržely diplom a dárkový poukaz s finanční odměnou.