Nominaci na „britského Oscara“, cenu BAFTA, získal snímek Půlnoční hlídka. Jeho vzniku pomohl i Plzeňský kraj

Zveřejněno v Plzeňský kraj ZAK
Od - úterý, 21. únor 2023 12:35
Nominaci na „britského Oscara“, cenu BAFTA, získal snímek Půlnoční hlídka. Jeho vzniku pomohl i Plzeňský kraj Foto: Punk Film s.r.o.

Půlnoční hlídka je animovaný film v česko-britské koprodukci, který si dokázal vybojovat své místo mezi nominovanými filmy na prestižní cenu britské filmové akademie BAFTA. Oscarový režisér John Stevenson, pod jehož taktovkou snímek vznikl, našel inspiraci v díle Karla Zemana a rozhodl se spojit své síly se spoluautorem Muzea Karla Zemana Ondřejem Beránkem. Nápad na film vznikl právě na Plzeňsku.

Stevenson navštívil v roce 2018 mezinárodní filmový festival pro děti a mladé publikum Juniorfest, který se tradičně koná v Plzeňském kraji. Zde zasedl v porotě celovečerních hraných filmů. "V rámci programu se zúčastnil i premiéry zrestaurované verze Cesty do pravěku, kterou uvedla dcera Karla Zemana současně s Ondřejem Beránkem. A právě zde vznikl podnět ke spolupráci," vzpomíná Michal Šašek, zakladatel Juniorfestu a současný náměstek ministra kultury.

"Celá spolupráce začala právě na Juniorfestu, kam jsem spolu s organizátory přivedl Johna Stevensona do poroty festivalu. Johnovi se na festivalu v Plzeňském kraji moc líbilo a během jeho pobytu se zmínil o svém novém plánu na krátký autorský film. Hned jsme začali rozvíjet spolupráci. Jsem moc vděčný podpoře Plzeňského kraje. Věřím, že spojení Plzně a kraje se jménem světového režiséra zase dokazuje, že filmy Plzni sluší," vysvětluje koproducent filmu Ondřej Beránek.

Dalším českým počinem na snímku je i hudba multižánrového souboru Clarient Factory. "Ondřej mě seznámil s Clarinet Factory a Pavlem Rejholcem ze Soundsquare. Neměl jsem tušení, jaká hudba by vystihla správnou náladu pro Půlnoční hlídku, ale když jsem slyšel hudbu Clarinet Factory, okamžitě jsem věděl, že je dokonalá," říká k filmu sám režisér John Stevenson.

Krátký film vyprávějící příběh, který vychází ze skutečného dopisu námořníka, v němž tvrdí, že se během druhé světové války setkal s olihní gigantických rozměrů, se objeví i na českých festivalech. Britskou obdobu amerického Oscara, cenu BAFTA, sice při jejím udílení 19. února snímek nakonec nezískal, ale už jen samotná nominace je velkým úspěchem a Půlnoční hlídku stojí za to vidět!