×

Varování

JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 9995

Nová předsedkyně TOP 09 uvítala zastavení dětských exekucí v Plzni

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - úterý, 14. leden 2020 16:13
marketa-pekarova-adamova-v-komende Předsedkyně TOP 09 se v Plzni setkala s poskytovali sociálních služeb i s jejich klienty.

Předsednické pondělky zahájila v Plzni předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová. Při nich hodlá nová předsedkyně TOP 09 navštěvovat jednotlivé regiony, seznamovat se s úspěšnými projekty, ale i případnými problémy a setkávat se se členy strany i veřejností.

„Cesty do regionů jsou pro mě důležitou zpětnou vazbou. Věřím, že společná setkání, poznávání místních aktivních občanů a členů v jednotlivých městech i malých obcích a vzájemná výměna podnětů jsou zásadní nejen pro TOP 09, ale také pro posun naší společnosti kupředu. Jsem ráda, že jsem mohla dnes zavítat právě do Plzně, kde je TOP 09 aktivní a podílí se nově na vedení krajského města,“ říká předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Poslankyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová, která je členkou sněmovního Výboru pro sociální politiku, se v sídle neziskových organizací Komenda potkala se zástupci zdejších poskytovatelů sociálních služeb, aby s nimi probrala aktuální problematiku v této oblasti. „Jsem rád, že jsme mohli neziskovým organizacím ze sektoru sociálních služeb, které se nacházely co do užívání současných prostor v existenční nejistotě, poskytnout za zvýhodněné nájemné budovu, kterou město rekonstruovalo za 32,6 milionu korun. Své služby tu pod jednou střechou nově poskytují Sdružení Ty a Já, Blízký soused, Ponton a SPOLEČNOST TADY A TEĎ,“ říká náměstek primátora města Plzně Michal Vozobule (TOP 09).

„Velkým tématem v Plzni byly dlouhou dobu děti v exekuci. Těch je v Česku několik tisíc. Často jde o děti z chudých poměrů, jejichž rodiče mají sami zkušenost s předlužeností. Mám proto radost, že vedení Plzně na návrh našeho náměstka pro dopravu Michala Vozobule po letech zastavilo vymáhání pohledávek u lidí, kteří jeli v městské hromadné dopravě načerno dřív, než jim bylo 15 let. Zastavené mají být všechny exekuce i případy, které se ještě tak daleko nedostaly,“ říká předsedkyně TOP 09.

Ta se také zajímala o to, jak se žije lidem ve vyloučených lokalitách. Společně s ředitelem plzeňského spolku Ponton Jakubem Václavů vyrazila Pekarová do terénu, aby se setkala s jejich klientkou, která je matkou samoživitelkou a žije na ubytovně. Zde lidé zpravidla obývají jednu malou místnost, která má necelých 20 metrů čtverečních. Za tu platí majiteli ubytovny měsíčně 5000 korun za každou dospělou osobu a 2500 korun za dítě, tedy čtyřčlenná rodina zaplatí jen na nájemném 15 tisíc korun. Kuchyně s jedním sporákem, koupelna a toalety jsou sdílené. Třicet osob se tak běžně dělí o jednu kuchyni a dva záchody. Za jedno vyprání prádla se ve zdejší prádelně platí 50 korun.

„Až 20 tisíc dětí u nás žije mimo standardní bydlení. Život na ubytovně nebo v jiném nevyhovujícím bydlení představuje první ze stigmat v životě chudého dítěte. Jedinci s těmito zkušenostmi mají podle odborníků jasně ztížený start do dospělého života. Doplácí na to celá společnost, která přichází o mladé talenty. Je proto potřeba zásadně posílit sociální služby,“ říká poslankyně a členka sněmovního Výboru pro sociální politiku Markéta Pekarová Adamová.