Občas je zapotřebí poslouchat své tělo, ohlíží se za sezonou plavkyně Horská

Zveřejněno v Sport ZAK
Od - čtvrtek, 12. leden 2023 19:11
Občas je zapotřebí poslouchat své tělo, ohlíží se za sezonou plavkyně Horská Foto: se souhlasem K. Horské

Ve třech individuálních závodech startovala plavkyně Slavie VŠ Plzeň Kristýna Horská na prosincovém mistrovství světa v krátkém bazénu v Austrálii. Čekala lepší časy i umístění, do semifinále se v Melbourne probojovala jen v závodě na 200 metrů prsa. Ale chuť si spravila ve štafetě na 4x50 metrů, v němž českému ženskému kvartetu pomohla k postupu až do elitní finálové osmičky.

"Bylo to hezké zpestření toho, co jsem tam do té doby předváděla," ohlíží se za šampionátem pětadvacetiletá Horská, rodačka z Prahy, které loňskou sezonu hodně ovlivnila nečekaná operace srdce.

Jak celkově hodnotíte mistrovství světa? Dvakrát jste se v Austrálii dostala na umístění ve druhé desítce, s tím jste spokojená?
Spokojena úplně nejsem. Přece jen, trénovala jsem na jiné výsledky, bohužel, ne každá sezona vyjde tak, jak si přejeme. Ta moje sice po operaci srdce nebyla moc dobrá, ale přesto jsem na šampionátu čekala lepší výsledky.

Byla v Melbourne větší konkurence než před rokem v Abú Zabí, kde jste se probojovala do finále?
Neřekla bych, že teď byla větší konkurence. Ale časy se rozhodně posunuly. Holky zrychlily a postoupit dál bylo náročnější než před rokem. Časy byly rychlejší.

Jaké bylo zázemí šampionátu?
V Austrálii jsem byla poprvé v životě. Ubytování bylo naprosto v pořádku, ale s jídelníčkem jsem moc spokojená nebyla. Nemám sice nic proti těstovinám, ale když je mám na talíři skoro denně, tak by mně víc chutnalo něco jiného. Nebylo také moc příjemné, že kvůli chladnému počasí bylo potřeba i v plaveckém areálu nosit až do startu kabát.

Když se ohlédnete za celým uplynulým rokem, bylo povedený?
Letní sezonu hodnotím opravdu kladné, ta mi vyšla krásně. Během zimní sezony, kdy se mi moc nedařilo, jsem si ale uvědomila, že je strašně důležité byt v dobré psychické pohodě. Že je občas zapotřebí poslouchat své tělo, které mi dávalo signály, když nebylo všechno v pořádku. To je pro mě důležitá zkušenost do budoucna.

Stihla jste si po návratu naplno užít vánoční svátky?
Určitě. Vánoční svátky jsou pro mě nejkrásnějším svátečním obdobím v roce. Vánoce mám strašně ráda, hlavně tu atmosféru a čas strávený s rodinou. Užila jsem si je skvěle. Volno jsem měla až do 8. ledna a opravdu jsem si ho užívala, snažila se co nejvíc odpočinout, abych nabrala nové síly.

Kdy se vrátíte k plavecké přípravě?
Na začátku ledna jsem měla individuální přípravu. Chodila jsem do posilovny, trénovala kick box, v bazénu jsem byla jen třikrát v týdnu. Ale teď už se to změnilo, jsem v plném tréninku a klasickém režimu.

Co bude vaším největším vrcholem v příští sezoně?
Hlavním cílem je mistrovství světa v Japonsku, které se koná v červenci. Celý únor strávíme na soustředění na Tenerife, kde se budeme snažit udělat největší kus práce do celé sezony. A v březnu už začne závodní sezona.