×

Varování

JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 9995

Obyvatelé Žinkov se konečně dočkají vodovodu a kanalizace

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - pondělí, 21. říjen 2019 00:37
Zinkovy Obyvatelé Žinkov se dočkají nového vodovodu a kanalizace. ilustrační foto

Kanalizaci a vodovod za více než 100 milionů korun budují v Žinkovech na jižním Plzeňsku a jde o největší stavební akci v historii tohoto městysu. Místní byli dosud odkázáni na vodu z vlastních studní a vrtů, která se ale vinou sucha ztrácí. Vodovod včetně úpravny bude hotový už na jaře, celá stavba do konce příštího roku. Zásobou vody pokryje 90 procent Žinkov, informoval starosta Josef Karhan (Žinkovské sdružení NK).

„Začali jsme loni v tuhle dobu a jsme v půlce. Občané měli dosud výhradně studny a jen dešťovou kanalizaci. Kanalizační i vodovodní řady budujeme v souběhu,“ uvedl starosta Josef Karhan. Akce, která se začala připravovat před deseti lety, se potkala s aktuálními problémy se suchem, jehož vinou se místním čtyři roky snižují zásoby spodní vody. „Vlastně ji děláme za pět minut dvanáct, lidé už na vodu čekají,“ uvedl starosta městyse s více než 800 obyvateli. Někteří občané už si musí vozit balenou ze supermarketů, další posílili vrty.

Stavba mohla začít až poté, co městys získal evropskou dotaci a každý rok dostává menší sumu od kraje. „Dotace by měla činit celkem asi 60 milionů,“ uvedl Karhan. Město si vzalo úvěr 30 milionů korun, z něhož už čerpalo. Vodovod a kanalizace budou pokrývat současnou zástavbu, potrubí nevede nikam, kde by se mělo teprve stavět. „Jsou místa, zejména nové chalupy, kam kanalizace nedojde,“ uvedl starosta.

Žinkovy chtějí vodovod a kanalizaci provozovat samy, ale teprve zjišťují možnosti. „Nechce se nám to dávat nějaké firmě a pak koukat, jak nám zvyšuje vodné a stočné,“ dodal starosta. Městys počítá s rozumnými cenami, ale musí si vytvářet fond na opravy.

Hlavní řady vodovodu jsou hotové, budují se přípojky. Fungovat bude od jara příštího roku, kdy začne stavba čistírny odpadních vod, která by mohla zkušebně pracovat od léta, kdy se lidé začnou připojovat na kanalizaci. Délka hlavního potrubí bude do šesti kilometrů.

ČTK