Odborníci z celé republiky se zajímali o to, jak funguje bolevecká rybniční soustava

Zveřejněno v Z Plzně
Od - čtvrtek, 20. červen 2024 06:46
Odborníci z celé republiky se zajímali o to, jak funguje bolevecká rybniční soustava Foto: Správa veřejného statku města Plzně

Odborníci na vodní hospodaření, především na rybníky, se vypravili do Plzně, aby se seznámili s tím, jak funguje bolevecká rybniční soustava. Účastníky celostátní odborné konference Rybníky, kterou ve dnech 13. a 14. června 2024 pořádala Česká společnost krajinných inženýrů (ČSKI) působící pod Českým vysokým učením technickým (ČVUT) v Praze, pozvala na exkurzi Správa veřejného statku města Plzně (SVSMP), která Bolevecké rybníky spravuje.

Do západočeské metropole v pátek 14. června dorazilo sedm desítek akademiků, odborníků na vodohospodářské stavby, projektantů, správců toků i pracovníků samospráv, do jejichž gesce spadá hospodaření s vodou. Setkal se s nimi i náměstek primátora města Plzně pro oblast dopravy a životního prostředí Aleš Tolar, který uvedl, že SVSMP organizátorům konference nabídla přípravu exkurze, která ukáže, jak v systému pátého největšího města České republiky funguje rybniční soustava a jaké funkce plní.

Účastníky exkurze provedli Richard Havelka, vedoucí Úseku lesů, zeleně a vodního hospodářství SVSMP, Martin Gregar, vedoucí oddělení vodního hospodářství a rybářství SVSMP, a hydrobiolog Jindřich Duras, který se Boleveckou rybniční soustavou a biomanipulací v ní zabývá už několik desítek let. Exkurze trvala více než pět hodin.

Návštěvníky zaujala hlavně dobrá kvalita vody v rybníkách, zajímal je projekt na dopouštění vody z Berounky do Velkého boleveckého rybníka i to, jak redukujeme vodní rostlinstvo, jak se staráme o rybí osádku a také o to, jak celá soustava zapadá do prostředí Plzně a jaké funkce plní ve vztahu k jejím obyvatelům,“ uvedl Martin Gregar.