Parkoviště Kotkova je zpoplatněné

Zveřejněno v Z Plzně
Od - čtvrtek, 7. březen 2024 10:17

Média

Odstavné parkoviště v Kotkově ulici v Plzni, které sloužilo roky řidičům zdarma, je od tohoto pondělí zpoplatněné. A to tou nejnižší sazbou, tedy deseti korunou za hodinu. Požadovaný efekt se projevil okamžitě. Zatímco dříve tady bylo téměř nemožné zaparkovat, nyní zde najdete pohodlně místo pro své auto.

Parkoviště pod Centrálním autobusovým nádražím v Plzni. Kapacita dvě stovky míst. Dříve bylo přes den beznadějně plné, protože bylo zdarma. Teď už je to ale jinak.

Ta realita byla taková, že tady v podstatě nikdo s jistotou nemohl zaparkovat. Každé ráno bylo to parkoviště plné, byla tady auta dlouhodobě odstavená a to pochopitelně na této adrese blízko centra není žádoucí. Proto jsme přistoupili k zpoplatnění za tu nejnižší možnou sazbu 10 korun za hodinu,“ vysvětlil radní pro dopravu a náměstek primátora Aleš Tolar. Podle něj se to na obsazení parkoviště projevilo okamžitě: „Projevilo se to tak, že des je parkoviště obsazené zhruba ze dvou třetin. Kdo sem ráno přijede, tak s jistotou zaparkuje, může si dojít do centra, do zaměstnání nebo do těch tady přilehlých ulic. Ten ceník jsme skutečně nastavili deset korun za hodinu, maximálně 45 korun za celý den.“

Lidé na to reagovali různě, většinou kladně: „Z mého pohledu je to vlastně lepší, aspoň se tu dá zaparkovat, brzy ráno místo potřebuji a stejně sem jezdím jenom na pár hodin, tak tu dvacku si můžu dovolit, řekl mladý řidič, který zde odstavil auto. K němu se přidala i starší žena: „Normálně tady nestavím, ale jsem ráda, že jsem tady kolem náměstí zaparkovala.“ Další starší muž reagoval obráceně: „No, moc se mi to nelíbí.“.

Radnice do budoucna nechce žádné bezplatné parkoviště v širším centru města. „Nechceme mít tady žádné volné parkoviště, kam by se ta auta shlukovala, takže určitě v letošním roce zpoplatníme i zónu pod mostem Generála Pattona, ale bude to znova v podobném režimu za tu nejnižší možnou taxu. Je tam tlak na lidi, aby to auto používali skutečně jen pokud musí,“ upřesnil náměstek primátora.

Parkoviště pod Centrálním autobusovým nádražím je od pondělí zpoplatněno foto ZAK TV