Peníze na obnovu nejsou. Město se pokusí kulturní dům Peklo prodat

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - pondělí, 22. červen 2020 17:27
KD Peklo foto: město Plzeň

Každým rokem chátrá legendární kulturní dům Peklo víc a víc. Plzeňská radnice, která je majitelem objektu uzavřeného od roku 2018, na nákladnou opravu nemá peníze. Pokusí se tedy dům za zlomek odhadní ceny prodat a novému majiteli stanovit pevné podmínky, mimo jiné zachování velkého sálu pro kulturní a společenské akce.

Zastupitelé města se si na svém pondělním jednání schválili, že pracovní skupina, která se Peklu věnuje, vypracuje do podzimu přesné podmínky města pro prodej objektu. Podle radního pro ekonomiku a majetek Davida Šloufa (ODS) bude mezi podmínkami zachování velkého sálu pro kulturní a společenské akce, předkupní právo, bankovní záruky nebo zákaz zcizení a zatížení nemovitosti bez předchozího písemného souhlasu Plzně. V říjnu by mohli zastupitelé schválit konečné podmínky prodeje a město následně vypíše soutěž.

Vyvolávací cena bude deset procent ze znaleckého odhadu, který je 65,6 milionu korun. Plzeň nemá podle Šloufa ambici z prodeje vytěžit finanční prostředky. "Chceme najít silného investora, developera, který minimálně kulturu a společenské dění ve velkém sále zachová a bude schopen dům rekonstruovat, což bude přesně stanoveno v podmínkách prodeje. Zisk města Plzně bude najití silného partnera a také to, že město nebude muset investovat do opravy peníze, které v současnosti nemá," prohlásil Šlouf.

Objekt je sice celý památkově chráněný, hlavní zájem památkářů ale platí pro část s velkým sálem až pro 760 míst, který je spolu se sálem Měšťanské besedy největším kulturním sálem v Plzni. Památkáři by podle Šloufa zřejmě přistoupili na dohodu, aby se boční kraje Pekla při zachování části se sálem zbouraly a na jejich místě by se po dohodě s nimi postavily nové. Odhad na celkovou rekonstrukci Pekla, včetně případné přístavby, je až tři čtvrtě miliardy korun.