Pět užitečných rad a tipů, jak se zbavit plísně v bytě

Zveřejněno v Dům & Zahrada
Od - pátek, 27. listopad 2020 09:58
plíseň na zdi plzen cz ilustrační, pixabay

Plísně přinášejí do našich domovů nejen nevzhledné skvrny a zápach, především jsou nebezpečné pro zdraví naší rodiny. Jak můžeme nad plísní převzít kontrolu a zamezit jejího vzniku?

ilustrační, pixabay

Plísně uvolňují výtrusy, které začnou růst, jakmile najdou vhodný vlhký povrch. Ke svému růstu světlo nepotřebují. Povlaky plísní mohou být bílé, žluté, zelené i černé. Průměrná vzdušná vlhkost v bytech je 50 – 60 %, jakmile bude vyšší, je to pro plísně ideální prostředí.

Věděli jste, že 20 minut sprchování dostane do ovzduší až 200 ml vody a například čtyřčlenná rodina vyprodukuje více než 10 litrů vodní páry denně?

Důležité! Nikdy plíseň nestíráme na sucho. Uvolnili bychom spory plísně, které by se šířili dál. Používáme vždy navlhčený hadřík, který po odstranění plísně ihned vyhodíme.

Co tedy dělat, když se objeví plíseň v našem bytě a jak jí předcházet?

  1. Prevence

Nejdůležitější je prevence. Pokud nepomáhá pravidelné větrání, tak můžeme pořídit malé absorpční přístroje na tablety, které sbírají nadbytečnou vodu do svého zásobníku. V menší místnosti je tak možné vlhkost zmírnit.

  1. Desinfekce

Místa kde již víte, že se plíseň objevuje, pravidelně čistěte a desinfikujte. V těchto případech je nejúčinnější přípravek s obsahem chlornanu sodného.

  1. Pára

V boji s plísní v koupelně nám pomůže osušení koupelny po sprchování a důkladné vyvětrání. V kuchyni používejte při vaření digestoř. Velké množství páry může vycházet i z myčky. Po skončení mycího programu, nechte myčku ještě chvíli zavřenou, aby nevyšla všechna pára ven do kuchyně. V myčce se pára postupně ochladí a odejde odtokem.

  1. Sušení prádla

Vlhkost se do našeho bytu dostává i sušením prádla na sušáku. Dbejte na důkladné vyždímání prádla. Velkým pomocníkem je sušička na prádlo.

  1. Nová malba

Pokud už je plíseň rozšířená tak, že už nepomůže větrání ani desinfekce je vhodné přistoupit k úpravě samotné stěny. Na trhu jsou speciální sanační omítky a malířské nátěry s protiplísňovou přísadou.

Tip od našich babiček:

Na trhu je mnoho přípravků, avšak naše babičky by vám doporučili obyčejné hašené vápno. Pokud se pro něj rozhodnete, nezapomeňte na ochranné pomůcky očí, rukou i dýchání.