Petr Denk: Naši alpští bratranci z druhého kolena vs. Česká republika

Zveřejněno v Názory a komentáře
Od - úterý, 1. červenec 2025 08:00
Petr Denk: Naši alpští bratranci z druhého kolena vs. Česká republika Ilustrační foto. Zdroj: Pexels

Ano, jak jste správně uhodli, řeč bude o Rakousku. O našich jižních sousedech, s nimiž sdílíme nejen společnou hranici, ale také kus historie. V podstatě bychom dámy a pány z Vídně a Štýrského Hradce mohli označit za naše středoevropské příbuzné. Rozlohou i počtem obyvatel jsme si vcelku podobní. Jsme tak trochu bratranci z druhého kolena, kteří se občas potkají na rodinné oslavě a pak si navzájem závidí, kdo má větší barák.

Ale ouha! Když se podíváme na čísla, zjistíme, že ten „větší barák“ má momentálně Rakousko. Jejich HDP na obyvatele je podstatně vyšší než to naše a v indexu lidského rozvoje si také vedou lépe. Rakousko je prostě o pořádný kus dál. Proč? Protože pochopili jednu zásadní věc: budování prosperity vyžaduje dlouhodobý plán a vytrvalost.

Co máme společného? Obě země mají bohatou historii, malebnou krajinu (i když ty jejich Alpy… no, to je jiná liga) a obě milují pivo (i když to naše je samozřejmě lepší). Využíváme výhod strategické polohy v srdci Evropy. Jsme si blízcí kulturou, humorem (i když ten jejich je občas takový… uhlazenější) a především tou naší středoevropskou povahou. Ale tím podobnosti pomalu končí, vážení čtenáři.

Kde nám Rakousko uteklo? V ekonomice, samozřejmě. Rakouské hospodářství je pevnější a diverzifikovanější. Zatímco my se příliš spoléháme na pár klíčových průmyslových odvětví, Rakousko nesází vše jen na jednu kartu. Investuje do inovací, high-tech průmyslu, ale zároveň si udržuje silnou pozici v tradičnějších oblastech, jako je finančnictví, cestovní ruch nebo třeba zemědělství. A co je nejdůležitější? Mají stabilní právní a podnikatelské prostředí, které láká investory jako jarní kvítí včely. U nás? No, víte jak. Jednou tak, podruhé onak. A podnikatelé se občas cítí jako na houpačce. Nekvalitní houpačce.

Další klíčovou oblastí je investování do infrastruktury a výzkumu. Rakousko masivně investovalo do modernizace silnic, železnic a digitálních sítí. A co se týče výzkumu a vývoje? Jdou na to chytře – propojují akademickou sféru s byznysem a vytvářejí tak inovativní ekosystém. U nás? No, občas se zdá, že investujeme spíš do billboardů, marketingu a papírování než do reálného pokroku.

A nesmíme zapomenout na sociální systém a kvalitu života. Rakousko se pyšní jedním z nejlepších systémů zdravotní péče, vzdělávání a sociálního zabezpečení v Evropě. Lidé tam žijí déle, zdravěji a spokojeněji. U nás? No, občas máme pocit, že se nám zdravotnictví rozpadá pod rukama a vzdělávání je spíš o získání absolventského papíru než o skutečném rozvoji.

Nepříjemné. Co s tím? Vezměme si recept od úspěšných. Tohle není školní lavice. V životě států je možné opisovat od souseda, pokud přichází s něčím funkčním a rozumným.

Začněme od základů. Od škol. Zreformujme vzdělávací systém s důrazem na technické obory, digitální dovednosti a jazykové znalosti. Zaveďme více výuky finanční gramotnosti. Podporujme duální vzdělávání po vzoru Rakouska, kde studenti získávají praxi přímo ve firmách. A hlavně, nalijme si čistého vína, přestaňme učit děti nesmysly, které už nikdo nepotřebuje. Pusťme do škol více expertů z praxe, ne jen ty, kteří nikdy nedělali nic jiného než učili.

Za druhé – diverzifikujme ekonomiku. Automobilový průmysl je fajn, ale co dál? A vydrží nám ještě další desetiletí? Požadujme efektivní státní programy na podporu rozvoje high-tech odvětví, jako je umělá inteligence, biotechnologie, kybernetická bezpečnost či udržitelné technologie. Poskytněme daňové úlevy a granty firmám, které do těchto oblastí investují a mají prokazatelné výsledky. Propojme silněji firmy, školy a výzkum. Dejme prostor inovaci, protože bez inovací bude naše hospodářství dál chrlit staré výrobky pro minulý svět.

Za třetí – stabilizujme právní prostředí. Co takhle zavést stop stav na novou byrokracii? Řekněme na příštích pět let. Firmy by si mohly vydechnout v předvídatelném právním prostředí, kde je nic nepřekvapí.

Úspěšné státy jako Rakousko, Finsko nebo Dánsko nám ukazují možné cesty, kudy se vydat. Je čas přestat jen nadávat u piva a začít pořádně opisovat od úspěšných. Ale musíme začít velmi brzy, protože, řekněme si to na rovinu, nám ujíždí vlak.

Autor: Petr Denk, středoškolský učitel