Plánujete stavbu pergoly? Dáte přednost hliníku, nebo dřevu?

Zveřejněno v Dům & Zahrada
Od - pátek, 19. březen 2021 15:55
pergola 2 plzen cz ilustrační

S jarem přichází plánování nových výsadeb i zahradních staveb, jako jsou skleníky, přístřešky a pergoly. Vhodná pergola vám rozšíří obytný prostor ven do zahrady a umožní vám trávit čas na čerstvém vzduchu i při nepřízni počasí. Pokud se rozhodnete pergole zavřít i boční stěny, získáte tak další místnost domu. Před stavbou pergoly si rozmyslete, jaký účel má pergola plnit, zda v ní chcete trávit čas celoročně a jaký materiál chcete na stavbu zvolit.

ilustrační

Pro mnoho majitelů domu bude první volbou dřevěná konstrukce pergoly. Dřevo můžete sladit s odstínem krovu domu, a tím esteticky stavby propojit. Dřevo také přirozeně zapadá do zahradního prostředí. Výhodou pro mnoho majitelů je i to, že dřevěnou pergolu si mohou postavit svépomocí, případně i z přebytků dřeva ze stavby domu. Dřevo je materiál, o který je důležité se starat, aby zachoval svůj vzhled a ochránili jsme ho před plísní a dřevokazným hmyzem. Doporučuje se nátěr opakovat minimálně každých pět let.

U dřevěné pergoly máme několik možností zastřešení. Nejčastěji vidíme polykarbonátové desky, plechové krytiny, nebo posuvné markýzy. Trendem jsou markýzy, u kterých si můžete zvolit z velkého škály barev. Látky jsou ošetřené proti plísni, UV záření a vlhku.

ilustrační

Velkou výhodou hliníkových pergol je jejich nenáročnost na údržbu. Jsou velmi odolné proti povětrnostním vlivům, vodě i slunci. Hliníkové konstrukce se běžně lakují práškovými barvami. Nejběžnější odstíny na přání jsou černá, šedá, bílá a hnědá. Hliník je nehořlavý, snižuje tak riziko možného požáru při grilování nebo od zapálených svíček.

Na trhu jsou v nabídce také chytré bioklimatické pergoly, které potěší i ty nejnáročnější majitele. Bioklimatické pergoly mají hliníkové lamely, které se naklánějí až po úhel 140 stupňů. Lamely chrání před deštěm i sluncem. Tyto moderní pergoly mají mnoho příslušenství a díky screenovým roletám nebo venkovnímu topení můžete trávit čas pod pergolou téměř celý rok. Stavbu hliníkové pergoly je vhodné svěřit renomovanému dodavateli, který vám zajistí i pozáruční servis.

ilustrační