Plzeň hledá vánoční strom. Pomůže s jeho pokácením a odvozem

Zveřejněno v Aktuálně ZAK
Od - čtvrtek, 6. říjen 2022 08:00
Plzeň hledá vánoční strom. Pomůže s jeho pokácením a odvozem FOTO: město Plzeň

Necelé dva měsíce zbývají do zahájení adventu a město hledá vánoční strom, který bude zdobit plzeňské náměstí Republiky. Může to být třeba ten, který někomu stíní na pozemku nebo narušuje základy domu, a proto majitel přemýšlí o jeho odstranění. Správa veřejného statku města Plzně proto vyzývá obyvatele Plzně, případně blízkého okolí, kteří mají na svém pozemku vhodný exemplář, aby jej nabídli městu. 

„Vhodný je jehličnatý strom, především smrk, jedle nebo douglaska o výšce zhruba mezi třinácti až patnácti metry pravidelného kuželovitého tvaru s neprosychajícími větvemi. Důležité také je, aby k němu byl přístup pro jeřáb a nákladní auto, abychom mohli zajistit jeho bezpečné pokácení a odvoz na náměstí Republiky,“ uvedl vedoucí Úseků lesů, zeleně a vodního hospodářství Správy veřejného statku města Plzně Richard Havelka.

Nabídky s uvedením adresy pozemku, na němž se strom nachází, s kontaktem na majitele a případnou fotografií lze zasílat na adresu Správa veřejného statku města Plzně, Klatovská 10-12, 301 00 Plzeň nebo na e-mail Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. do konce října.

Richard Havelka upozornil, že ne každý strom se hodí na veřejné prostranství: „I po poražení ho musíme prozkoumat, zda není napaden hnilobou nebo jinak poškozený, takže musíme mít v záloze několik variant.“

Tradice stavění vánočního stromu na náměstí v Plzni trvá už téměř sto let, ovšem se dlouhou přestávkou. První vánoční strom byl ve veřejném prostranství postaven roku 1924 v Brně, v Plzni to bylo už o rok později. Byly pod ním umístěny pokladničky, do nichž se vybíralo na dobročinné účely. Tradice po roce 1948 zmizela a vrátila se po více než čtyřiceti letech a je v Plzni spojena se slavnostním rozsvěcením o první adventní neděli. Zároveň jsou kolem stromu rozmístěny stánky řemeslníků, kteří nabízejí své zboží při adventních trzích.

Vánoční strom na náměstí Republiky bude ozdoben světelnými řetězy, které dosahují délky 3,5 kilometru a umožňují postupné rozsvěcení stromu po jednotlivých sekcích, velkými i malými světelnými hvězdami, světelnou špičkou a bílými plastovými ozdobami. Výzdoba byla loni obměněna.

Loni byl plzeňský vánoční strom přivezen až z obce Zahrádka v Karlovarském kraji. Byla to jedle obrovská – tento druh, lesníky nazývaný ‚grandiska‘, který je oblíbený pro svoji hustou a pravidelnou kuželovitou korunu hlavně v USA, mělo město jako vánoční strom vůbec poprvé. Plzni ho darovali manželé Křížovi.