×

Varování

JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 10014

Generální vikář skončil kvůli vztahu se ženou. Biskup Tomáš Holub už vybral jeho nástupce

Zveřejněno v Z Plzně
Od - úterý, 17. květen 2022 18:41
Generální vikář skončil kvůli vztahu se ženou. Biskup Tomáš Holub už vybral jeho nástupce Zdroj: Biskupství plzenské

Novým generálním vikářem Diecéze plzeňské se stane dosavadní farář v Chebu a okrskový vikář Chebského vikariátu Petr Hruška. Nahradí tak Jakuba Holíka, který navázal vztah se ženou a v úřadu nemohl dále pokračovat.

„Na konci týdne, který jsem od Tomáše (biskup Holub, pozn. red.) dostal na rozmyšlenou, jeho prosbu nešlo odmítnout. Ale ve své nezkušenosti v mnoha oblastech spojených s touto rolí prosím všechny o podporu a trpělivost na společné cestě," uvedl Hruška, který pochází z Plzně, z rodiny Luboše a Ludmily Hruškových. Ve svém dospívání spolu s bratrem Michalem a sestrou Janou zblízka přihlížel vzniku plzeňské Meditační zahrady, kterou založil jeho otec, politický vězeň komunistického režimu. 

Po vystřídání několika zaměstnání (technik Českých drah, topič v mateřské školce, sanitář ve fakultní nemocnici) a absolvování dvouleté vojenské služby nastoupil v roce 1988 nejprve do litoměřického, později pak do pražského semináře. Po své jáhenské ordinaci v roce 1994 a po kněžské ordinaci v roce 1995 působil jako člen společné duchovní správy v Klatovech, následujících pět let pak jako administrátor farnosti Chodov, kde spolu s dalšími zakládal romský klub Khamoro. Od roku 2001 do roku 2004 postgraduálně studoval pastorační vedení a spiritualitu v irském Dublinu. Svá studia zakončil v roce 2009 na KTF UK v Praze obhajobou dizertační práce na téma pastoračních rad. Dnes již 18. rokem působí v Římskokatolické farnosti Cheb. Nejprve společně s Petrem Bauchnerem, posledních 12 let pak samostatně jako farář. Spolu s dalšími přáteli v Chebu založil mobilní Hospic Sv. Jiří. 

„Generální vikář je mým nejbližším spolupracovníkem. Je nezbytné, aby to byl člověk organizačně schopný a odolný vůči zátěži, která s touto funkcí souvisí. Petr Hruška obě tato kritéria splňuje a k tomu přidává téměř třicetiletou pastorační zkušenost z diecéze a osobní poctivost. Jsem velice rád, že mou nabídku funkce generálního vikáře přijal a těším se na spolupráci," dodal biskup Holub.