×

Varování

JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 10014

Bude nástupcem kardinála Duky plzeňský biskup Holub? Jasno má být už brzy!

Zveřejněno v Aktuálně
Od - středa, 5. leden 2022 12:10
Bude nástupcem kardinála Duky plzeňský biskup Holub? Jasno má být už brzy! Foto: Biskupství plzeňské

Výběr nového pražského arcibiskupa, který Vatikán zahájil před necelými třemi lety, se údajně blíží ke svému konci. Podle několika na sobě nezávislých zdrojů serveru Aktuálně.cz už ve hře zůstávají pouze tři poslední kandidáti. A jedním z nich má být plzeňský biskup Tomáš Holub.

O tom, že by se Tomáš Holub mohl stát novým pražským arcibiskupem, se poprvé v médiích začalo spekulovat v únoru loňského roku. Sám biskup se k celé věci nechtěl vyjadřovat a sdílnější nebylo ani biskupství. "Netušíme, kde se informace vzaly, jedná se o vysoce utajovaný proces. Ať už jde o výběr jakéhokoli biskupa, tak to žádný z nich nikdy neví předem," komentoval tehdy mluvčí Biskupství plzeňského Pavel Říha. O tom, že má být Holub v jakémsi užším výběru, se mělo biskupství dozvědět až z médií. Kromě plzeňského biskupa má být dalším kandidátem královéhradecký biskup Jan Vokál. Také jeho jméno se už v médiích objevovalo v minulém roce. 

Holub je plzeňským biskupem od dubna 2016, kdy nahradil Františka Radkovského. Na kněze byl vysvěcen v roce 1993. Prvním českým vojenským kaplanem se pak stal roku 1998. Mezi lety 2011–2016 působil na pozici generálního sekretáře české biskupské konference a také v úřadu kapitulního děkana Královské kolegiátní kapituly sv. Petra a Pavla na Vyšehradě, čímž mu jako kapitulní dignitě náležel titul prelát.