×

Varování

JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 10014

Plzeňský kraj podpoří Techmanii

Zveřejněno v Aktuálně
Od - úterý, 21. září 2021 09:35
Plzeňský kraj podpoří Techmanii Ilustrační/M. Osvaldová

Rada Plzeňského kraje se jednohlasně shodla na tom, že podpoří  Techmania Science centrum i v příštích letech. Smlouva s krajem letos měla končit. Centrum se nyní potýká s finančními problémy, které způsobila koronakrize a má omezený provoz. 

Rada kraje se jednohlasně shodla na důležitosti Techmania Science Centra Plzeň jako zásadního partnera v oblasti vzdělávání, který má zásah na všechny školy v Plzeňském kraji. Proto bude i nadále toto plzeňské centrum podporovat. V letošním roce byla podpora 14 milionů korun. V následujícím roce se bude podpora krajem projednávat při jednání o rozpočtu. „Chceme vyslat jasnou zprávu, že Techmanii podpoříme i v dalším období. Konkrétní výši podpory ale stanovíme až v rámci jednání k rozpočtu Plzeňského kraje,“ říká hejtmanka Ilona Mauritzová.

Oblíbené plzeňské science center Techmania v současné době své návštěvníky z řad veřejnosti vítá pouze od čtvrtka do neděle. A to z důvodu úsporných opatření, která byla nastavena zejména kvůli dlouhodobému stavu podfinancovanosti a dopadům covid pandemie.,,Pro svoji činnost 7 dní v týdnu potřebuje Techmania ke svému příjmu získat ještě cca 25 mil. Kč na provoz a cca 5- 10 mil. na investice. Pokud je nebude mít, bude mít asi jen dvě možnosti: prodloužit stávají agonii anebo skončit. Pak by Techmanii ze zákona získalo pravděpodobně město“, dodává Vlastimil Volák.

Na základě 10 leté smlouvy se do roku 2019 o spolufinancování Techmanie dělilo rovným dílem město a kraj. Poté nedošlo k dohodě a příspěvek ze strany města se snížil z 10 mil. na 3 mil. ročně pro další 4 roky.