Diskuze s žáky se účastnila náměstkyně primátora pro oblast školství a cestovního ruchu Lucie Kantorová, radní pro oblast kultury a památkové péče Eliška Bartáková, radní pro oblast bytovou včetně sociálního a dostupného bydlení Světlana Budková a radní pro oblast nakládání s majetkem a správu majetkových účastí města Vlastimil Gola, který setkání na radnici inicioval.
„Když jsem chtěl, aby se Plzeňané vyjádřili, jak by si představovali podobu této kulturní památky, nenapadlo mě, že se setkám s tak úžasnou iniciativou. Mám radost, že se Plzeň může pyšnit mladou generací, která má zájem o rozvoj našeho města,“ řekl Vlastimil Gola. „Bylo nám potěšením pozvat školáky, abychom se s jejich projekty mohli seznámit. Jejich nápady jsou opravdu unikátní a děkuji všem za zpracování,“ doplnila náměstkyně Kantorová.
Žákovské týmy poté představily své projekty, promítly prezentace a o námětech debatovaly s vedením města. Radní Eliška Bartáková následně vyhodnotila nejlepší projekt. Nejvíce se odborné porotě líbil návrh Adély Trázníkové, Kristýny Greifové, Julie Krtičkové, Elišky Chvalové, Elišky Kučerové a Martina Skobly. Všichni autoři prezentací pak obdrželi pamětní listy a drobné upomínkové balíčky.
„S kolegy z odboru kultury a z odboru památkové péče jsme se shodli, že všechny čtyři prezentace byly povedené a měly mnoho společného, byť každá mířila na jinou cílovou skupinu. Všichni jste vítězové. Ale dle odborníků se jedna z prezentací chová jako profesionální, zachycuje stávající stav, obsahuje půdorys navrhovaného řešení, grafické zpracování, interiérové řešení, srovnává stávající stav s budoucí podobou, grafika je decentní, přehledná a propracovaná. A tomu odpovídá právě vítězný návrh číslo tři,“ zdůvodnila Eliška Bartáková.
Radní Světlana Budková, do jejíž gesce spadá Obytná zóna Sylván, která společně s památkáři připravuje projektovou dokumentaci objektu, s žáky Lochotínský pavilonek navštívila. „Děti se na projekt zodpovědně připravily, prostory památky si při naší návštěvě pečlivě měřily a fotily,“ zmínila radní a doplnila, že momentálně se zpracovává architektonická studie, v rámci níž se uskuteční stavebně historický a stavebně technický průzkum, geodetické zaměření, sanace, měření vlhkosti nebo restaurátorský průzkum.