
Konvoj svobody vyjel v 11 hodin ze Sukovy ulice na Borech. V čele s tankem M4 Sherman se vydal na déle než hodinu trvající cestu po Klatovské třídě, kterou oblehly davy lidí s americkými, českými i belgickými vlaječkami. Konvoj svobody je možné realizovat i díky spolupráci města Plzně – pořadatele Slavností svobody – s kluby vojenské historické techniky, jako například jsou KVH 16. obrněná divize Military Car Club Plzeň, KVH Tommy and Yankee, Klub 3. armády a další. V koloně projelo na 280 vojenských historických vozidel a ukázek techniky. V několika džípech jeli rodinní členové amerických a belgických veteránů a v rukou drželi fotografie svých předků, kteří Plzeň osvobodili a bývali od roku 1990 častými hosty Slavností svobody.
Konvoj byl letos obohacen o nevšední vzdušnou přehlídku – Armáda České republiky byla zastoupena dvěma letouny JAS 39 Grippen, dvěma letouny L-159 Alca a dvoumotorovým vojenským transportním letounem Casa C-295M. Dále se představily letouny vzdušných sil armády Spojených států amerických, a to Boeing KC-135 Stratotanker a stíhací letadla F-22. Letouny doprovodily také historické stroje Classic Trainers z letiště v Líních. „Poprvé nad Plzní proletěl North American P-51 Mustang, dále letěly také AT 19 Stinson sloužící k přepravě personálu, cvičný dvouplošník B 75 Stearman a britský dvoumístný cvičný dvouplošník Tiger Month,“ uvedla vedoucí Oddělení marketingu Magistrátu města Plzně Jana Komišová.

V čele vozidel s belgickou výpravou jel Luc Rensonnet, jehož otec byl belgický veterán a předseda Bratrstva 17. střeleckého praporu Georges Rensonnet. „Naši otcové už tady nejsou, a tak se do Plzně vracíme s trochou smutku, ale vyváží to vřelá přijetí, kterých se nám tady dostává, a úcta k našim otcům, kterou od Plzeňanů vnímáme,“ řekl během letošních Slavností svobody Luc Rensonnet.
Po poledni dorazil konvoj do centra, kde jej přivítalo zaplněné náměstí Republiky. Lidé se s vojenskou historickou technikou i s hosty Slavností svobody fotografovali. Po celé nedělní odpoledne a večer probíhá na náměstí Republiky doprovodný kulturní program, koncertuje například populární plzeňská kapela Cop či Bratři Ebenové nebo Taxmeni.