×

Varování

JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 9995

JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 10008

Po Plzni už lze cestovat i koloběžkami vypůjčenými na pěti stanovištích

Zveřejněno v Z Plzně
Od - čtvrtek, 17. říjen 2019 15:52
kolobezky-michal-vozobule-a-ondrej-zenisek Koloběžky si vyzkoušel i náměstek primátora Michal Vozobule a místostarosta MO Plzeň 3 Ondřej Ženíšek.

Systém sdílení koloběžek spouští aktuálně město Plzeň. Flotilu 35 koloběžek najdou zájemci umístěnou na celkem pěti stanovištích. Ta se nacházejí na náměstí Republiky před radnicí, u Studijní a vědecké knihovny Plzeňského kraje, v areálu DEPO2015, u Západočeského muzea a u Wilsonova mostu na rohu Americké ulice a Anglického nábřeží. Koloběžku je možné si půjčit a později vrátit na libovolném stanovišti každý den mezi 7.00 a 20.00 hodinou.

Tato obdoba bikesharingu, se kterou přišel spolek „k světu.“ si již v Plzni našla oblibu mezi studenty a zaměstnanci Západočeské univerzity, kteří ji už tři roky využívají k pohodlné, rychlé a ekologické dopravě na kampus na Borských polích. Spolek „k světu.“ se koloběžky rozhodl vyzkoušet i v centru města, kde získal veškerá potřebná povolení. V tuto chvíli jednáme o konkrétní podpoře a budoucím provozu tohoto projektu ze strany města s tím, že budeme chtít do sdílení postupně zapojit i kola, případně elektrokola a elektrokoloběžky,“ říká náměstek primátora města Plzně pro dopravu a životní prostředí Michal Vozobule (TOP 09).

Stanoviště koloběžek na náměstí Republiky. Foto: Eva Šafránková

V první fázi, od pondělí 21. října po celé  zimní období, nabídne spolek „k světu.“ půjčovné zdarma pro držitele Plzeňské karty s nabitým tarifem alespoň na 90 dní. Do měsíce by pak měla být výpůjčka možná i s jakoukoliv čipovou kartou, kterou si uživatel bude muset nejprve zaregistrovat ve Studijní a vědecké knihovně Plzeňského kraje nebo v DEPO2015.

Jsem rád, že jsme byli prvním obvodem, který podpořil tuto veřejnou službu občanům. Díky dotaci ve výši 1,3 milionu korun, kterou jsme na tento projekt schválili v roce 2018, tak budou moci občané v historickém centru nově využívat koloběžky jako ekologický dopravní prostředek, který urychlí přepravu na kratší vzdálenosti a doufám, že se bude v rámci našeho obvodu a města dále rozšiřovat,“ říká místostarosta Městského obvodu Plzeň 3 Ondřej Ženíšek (TOP 09).

Díky dotaci městského obvodu vzniklo v centru Plzně pět stanovišť s celkem 50 parkovacími místy. Z toho 10 z nich je umístěno na náměstí Republiky před radnicí, po 12 místech u Studijní a vědecké knihovny Plzeňského kraje a v areálu DEPO2015 a 8 míst u Západočeského muzea a Wilsonova mostu.