Po zimě zbyl na chodnících posypový písek. Jeho úklidu bránilo počasí

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - pátek, 23. duben 2021 12:18
DSC01682-2 Foto: ÚMO Plzeň 3

Sníh a led z chodníků a komunikací zmizel a jedinou památkou, která zbyla, je bílý posypový písek. Centrální plzeňský obvod ho ale prozatím nemohl uklidit z důvodu velmi chladného počasí. Je odstraňován pomocí vody a hrozilo, že by chodníky a silnice namrzly.

Foto: ÚMO Plzeň 3

„Na základě předpisů je každoročně vyhotovován Operační plán zimní údržby komunikací MO Plzeň 3. Právě zde se jasně hovoří, že z ekologického hlediska je pro posyp náledí i nezledovatělých ujetých a ušlapaných vrstev sněhu vhodný jemnozrnný bílý písek. Používat škváru, popel a kuchyňskou sůl je zakázáno, štěrk se zase z povrhu komunikací hůře odklízí a také poškozuje spodek aut“, vysvětluje David Procházka, starosta centrálního obvodu.

Podle Operačního plánu zimní údržby musí mít úklidová auta do konce března zimní vybavení a až poté mohou techniku vyměnit. Totéž se týká i písku, který by měl na chodnících zůstat do začátku měsíce dubna a poté teprve uklízen. „Ohledně písku na chodnících bych chtěl občany požádat o shovívavost. Ještě donedávna nás počasí dokázalo pořádně potrápit. Vypadalo to na příchod jara a zase se velmi chladné počasí několikrát vrátilo. A protože je písek odstraňován pomocí vody a dezinfekčních roztoků, hrozilo, že při přízemních mrazících budou komunikace namrzat. Proto jsme ještě několik dní s úklidem počkali," dodává Procházka.

V současné době úklidová technika se rozjela po území obvodu naplno. Pilně se také uklízí okolo levého břehu Radbuzy od Wilsonova mostu až ke Zborovské ulici, kde kromě úklidu odpadků a drobné úpravy zeleně probíhá strojní metení komunikací. Chtěl bych všechny občany ujistit, že na odstraňování písku a nečistot z komunikací je nasazena veškerá kapacita dostupné techniky, která bude pracovat každý den, dokud nebude písek odklizen," doplnil David Procházka.