Podpoříme zákaz dovozu ruské ropy, ale musíme mít odklad do doby, než se navýší kapacita ropovodů, říká premiér Fiala (ODS)

Zveřejněno v Aktuálně
Od - čtvrtek, 5. květen 2022 11:20
Podpoříme zákaz dovozu ruské ropy, ale musíme mít odklad do doby, než se navýší kapacita ropovodů, říká premiér Fiala (ODS) ilustrační. Foto: pixabay

Evropská komise (EK) navrhuje mimo jiné do konce letošního roku úplně zakázat dovoz ruské ropy do EU. Aby sankce vstoupily v platnost, musí je jednomyslně schválit členské země. Česká vláda se snaží dosáhnout odkladu na dva, případně tři roky. Pak bude připravena podpořit šestý evropský sankční balíček.

"Abychom nahradili ropu z ropovodu Družba do České republiky, budeme potřebovat ještě další navýšení kapacity tohoto ropovodu na 48 milionů tun ročně, což by podle našich odhadů mělo trvat přibližně dva roky, protože tam je potřeba už doplnit dodatečná čerpadla. Jedná se o investiční záležitost," upřesnil ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN).

Podobný postoj má i slovenský ministr hospodářství Richard Sulík. Slovensko souhlasí se zákazem dovozu ruské ropy do EU, žádá ale tříleté přechodné období na vyřešení technických obtíží.

Autor: Silva Ema Kolářová