×

Varování

JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 9995

Policie bije na poplach, podvodníci zkouší okrádat firmy jako falešní nadřízení

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - středa, 4. březen 2020 12:36
auto, policie Foto: M. Osvaldová

Už podruhé vyzkoušeli podvodníci na území Plzeňského kraje nový trik, kterým se pokouší jako falešný nadřízený přinutit účetní firem, aby na účet převedli nemalé částky peněz. Poprvé takto okradli podvodníci firmu z Klatovska o půl milionu korun. Druhým případem provedeným podle stejného scénáře se aktuálně zabývají policisté z Tachova. Policisté teď varují před tímto podvodným jednáním.

„Zatím neznámý pachatel prostřednictvím e-mailu, který vypadal jako e-mail ředitele výroby, zaslal asistence společnosti požadavek na provedení expresní platby a převedení finanční hotovosti ve výši přes 168 000 korun na zaslaný účet. Asistentka proto požadavek zadala účetní společnosti, která platbu provedla,“ popsala případ mluvčí policie Dagmar Jiroušková.

V tomto případě skvěle zareagovala banka. Ta totiž firmu upozornila, že se chystá převést peníze na podezřelý účet. Platbu se naštěstí podařilo stornovat. .“Následně se zjistilo, že ředitel výroby žádný pokyn k provedení platby nezadal. Tachovští kriminalisté případ vyšetřují pro podezření ze spáchání přečinu podvodu. Není vyloučeno, že podvodníci nebudou v zasílání takových e-mailů pokračovat,“ varuje mluvčí policie. Policisté upozorňují uživatele komunikačních sítí, aby jejich prostřednictvím nezasílali neznámým osobám nebo firmám finanční prostředky.

V Klatovech se v rámci elektronické komunikace pachatel vydával za nadřízeného, kdy se dotazoval, jakou finanční hotovost mají k dispozici. Následně se uskutečnila platba na uvedený bankovní účet vedený v cizině. V polovině měsíce února letošního roku účetní převedla částku 19 583 euro. Policie teď případ vyšetřuje pro podezření ze spáchání podvodu. Podle trestního zákoníku, kdo sebe nebo jiného obohatí tím, že uvede někoho v omyl, využije něčího omylu nebo zamlčí podstatné skutečnosti, a způsobí tak na cizím majetku škodu nikoli nepatrnou, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta až osm let.