Policii v Plzeňském kraji schází 234 policistů, nejvíc v Plzni

Zveřejněno v Plzeňský kraj ZAK
Od - úterý, 13. únor 2024 07:21
Policii v Plzeňském kraji schází 234 policistů, nejvíc v Plzni ilustrační. Foto: M: Osvaldová

Policii v Plzeňském kraji schází do naplnění tabulkových míst 234 lidí, to je skoro desetina předpokládaného celkového stavu. Oproti loňsku se situace mírně zlepšila. Scházejí policisté na základní úrovni, nejvíc volných míst je v Plzni. Do plného stavu je potřeba doplnit také speciální pořádkovou jednotku, která vznikla od loňského 1. ledna a kterou policie v případě potřeby využívá k posílení služby zejména v krajském městě. Informoval o tom krajský policejní ředitel Petr Macháček.

K 1. lednu bylo u policie v kraji 2204 lidí, předpokládaný stav je ale 2438 lidí. "Cílový stav policistů není ještě konečný, v rámci budoucích rozvojových aktivit se bude postupně doplňovat stav o služební místa na dálničních odděleních ve Svojkovicích a v Ostrově u Stříbra a ve službě pořádkové policie," řekl Macháček. Oproti loňsku se situace mírně zlepšila, loni chybělo v kraji 263 policistů.

S obsazeností jsou na tom nejlépe v územním odboru Plzeň - venkov, který zahrnuje jižní a severní Plzeňsko. Obsazeno je tam 95 procent míst, na Rokycansku 93 procent, na Tachovsku 91 a na Domažlicku 90 procent míst. V Plzni a na Klatovsku má policie naplněno 87 procent tabulkových pozici.

Speciální pořádková jednotka má mít 110 policistů, nyní je jich 96, loni v lednu to bylo 73 členů. Ke stoprocentnímu naplnění by se měla podle Macháčka dostat v květnu nebo v červnu, kdy mají přijít policisté z jiných součástí v kraji nebo odjinud v republice.

V kraji loni odešlo od policie 117 policistů, z toho 53 do civilu a ostatní do jiných krajů nebo do celostátních útvarů. Nováčků loni nastoupilo v kraji 114 a dalších 38 policistů přešlo z jiných krajů.

Policisté chybějí v celé ČR. K 1. lednu 2024 bylo z 46.163 míst naplněno 40.358. Loni přijala policie v ČR 2334 lidí, což byl dosud nejvyšší počet. Po odečtení skončených služebních poměrů se po dvou letech poklesů řady policistů rozšířily, a to o 906 lidí.

Speciální pořádková jednotka, která při krajském policejním ředitelství funguje nepřetržitě, má tři oddělení po třech družstvech, která se ve službě střídají. "Primárně je nasazována v rámci klasického posílení výkonu služby, na riziková fotbalová a hokejová utkání, podílí se na pátrání po pohřešovaných osobách, v rámci možností vypomáhá po vyžádání v Karlovarském nebo Jihočeském kraji," uvedl Macháček. Jako posila pro běžnou policejní službu jednotka loni pracovala v 249 případech, byla také u 33 fotbalových a 22 hokejových zápasů a ve 20 případech se podílela na pátrání po pohřešovaných nebo hledaných lidech. Její příslušníci za rok mimo jiné zkontrolovali 30.148 lidí a 6326 aut, vyhledali 166 pachatelů trestné činnosti, vypátrali 729 lidí, podíleli se na 414 eskortách, zjistili 62 řidičů pod vlivem alkoholu a 65 řidičů pod vlivem omamných látek.

čtk