Poprvé po letech nemá Tachovsko nejvyšší nezaměstnanost v Plzeňském kraji

Zveřejněno v Z regionu
Od - sobota, 15. květen 2021 06:52
Poprvé po letech nemá Tachovsko nejvyšší nezaměstnanost v Plzeňském kraji Foto: město Tachov

Poprvé v novodobé historii Plzeňského kraje nemá Tachovsko nejvyšší nezaměstnanost ze všech sedmi okresů regionu. Nejvyšší podíl nezaměstnaných v kraji, aktuálně 3,7 procenta, je na Domažlicku, také v příhraničí. Tachovsko je na tom o dvě desetiny lépe. Informoval o tom Tomáš Moravec z krajské pobočky úřadu práce.

"Za zhruba 17 let, co tu pracuji, tak nepamatuji, že by měl někdo vyšší nezaměstnanost než Tachov," uvedl. Podle Moravec je na Domažlicku teď 2900 volných míst, meziročně téměř o 4000 méně, na jedno místo tam připadá 0,5 uchazeče. Na Tachovsku, kde je největší počet průmyslových zón v kraji, je dlouhodobě nejvíce volných míst ze všech okresů, aktuálně 10.135 míst, proti březnu o 1027 více. "Meziročně je tam o téměř 4400 volných pozic více a na jednu připadá 0,1 uchazeče," uvedl Moravec. V Plzni bylo k poslednímu letošnímu dubnu téměř 8400 volných míst, meziročně o 1566 méně, a na jednu pozici 0,5 uchazeče. Mezi 1800 až 4200 místy nabízejí zaměstnavatelé prostřednictvím úřadu práce na Rokycansku, Klatovsku, severu a jihu Plzeňska, kde je dlouhodobě třetí největší počet volných pozic.

"Možná je to nějaký výkyv. Je divné, že na Domažlicku jako v jediném okrese v kraji nezaměstnanost vůbec nespadla. Přitom by tam měly fungovat sezonní práce, stejně jako na Klatovsku, kde se podíl snížil o pět desetin na 2,9 procenta," uvedla pracovnice krajského úřadu práce, která nechtěla uvést své jméno. Očekává tam proto za květen větší propad. Razantní meziroční pokles volných míst na Domažlicku o 4000 si vysvětluje čistěním databáze pracovních pozic, protože loni tam hodně podniků hlásilo volná místa, aby si mohly vyřídit povolení pro cizince, což se teď mohlo projevit. K tomu, aby si firma mohla vyřídit povolení pro zahraniční zaměstnance, musí nejdřív nahlásit volné pracovní pozice. Domažlicko má teď 2900 volných míst, což je reálné číslo i ve vztahu k sousednímu podobně oborově orientovanému Klatovsku, kde je teď na pobočce úřadu práce hlášeno 2800 volných pozic.

Podíl nezaměstnaných v Plzeňském kraji se v dubnu snížil z březnových 3,5 na 3,3 procenta. Bez práce bylo 13.363 lidí. Loni v dubnu byl podíl o 0,3 procenta nižší. Nabídka volných pracovních míst v regionu se už šestý měsíc po sobě zvýšila, úřad práce jich aktuálně eviduje téměř 33.000. Každý uchazeč si tak může vybrat v průměru z více než dvou volných míst. V květnu má nezaměstnanost dále klesnout.

čtk