Postrach kanoistů je pryč. Labutího trenéra ochránci přestěhovali!

Zveřejněno v Z Plzně
Od - pondělí, 11. duben 2022 06:49
Postrach kanoistů je pryč. Labutího trenéra ochránci přestěhovali! Foto: DESOP

Ochránci zvířat přestěhovali z břehu řeky v centru Plzně velkého labutího samce, kterému přezdívají "trenér", i s jeho partnerkou na rybník na Rokycansku. Důvodem bylo to, že pronásledoval kanoisty trénující na Radbuze a zejména děti se ho bály. 

unnamed 3Labuťák se svojí partnerkou se před několika dny vrátil na své oblíbené hnízdiště u loděnice poblíž dominantního činžovního domu Mrakodrap. "Dokud bylo zataženo, tak se to s obrovským labuťákem „trenérem“ dalo vydržet. Jakmile však vysvitlo sluníčko, nastoupaly mu opět hormony na takovou hladinu, že projet kolem i na rychlostní kánoi byl docela problém," uvedl Karel Makoň ze Záchranné stanice živočichů.

O kus dál na řece trénují i dračí lodě a ani těch se obzvláště bojovný samec nebál. "Od prvního dne, co se labutí pár na řece objevil, jsme spolu s Odborem životního prostředí MMP opět řešili, zda by nebylo lepší labutě přesunout na jinou lokalitu, dřív než začnou stavět hnízdo. Navíc loni na řece byl problém i s tím, že se opět muselo s kolísající vodní hladinou neustále s hnízdem hýbat a následně tři mláďata, která pár pracně vyseděl, v prvním týdnu života zmizela," popsal Makoň.

I proto se letos ochránci zcela mimořádně rozhodli celý labutí pár hned na začátku hnízdní sezóny odchytit a převézt na Horní kokotský rybník, kde by měl mít více klidu i potravy. "K tomu nám nahrála i skutečnost, že labutě se vrátily na lokalitu v době, kdy bylo chladno a nezačaly ještě stavět hnízdo," dodal Makoň.