Pracovní karanténa? Až v krajním případě, tvrdí zástupci klíčové infrastruktury

Zveřejněno v Aktuálně
Od - středa, 12. leden 2022 12:04
Pracovní karanténa? Až v krajním případě, tvrdí zástupci klíčové infrastruktury Foto: SÚS PK

Většina oslovených firem nevidí reálně využití tzv. pracovní karantény, kterou plánuje ministerstvo zdravotnictví v souvislosti se šířením varianty omikron. Jako krajní variantu ji vidí například Vodárna Plzeň, silničáři i firma na svoz odpadu. Naopak energetici už vyčlenili čtyři tisíce zaměstnanců, kteří v případě nutnosti vyrazí z karantény do terénu.

Například silničáři více než na pracovní karanténu spoléhají na vlastní opatření, která by měla zabránit rychlému šíření omikronu. Posádky posypových vozů se budou potkávat jen při předání služby poté, co vydezinfikují použitou techniku. S pracovní karanténou tady nepočítají. "Naše organizace se touto formou úplně ubírat nebude, máme nastavená vlastní opatření, která jsme si vyzkoušeli v průběhu loňského roku. Dokážeme určitý počet nakažených pracovníků nahradit tak, že si vypomůžeme technikou i pracovníky zimní údržby z ostatních středisek," uvedl technický ředitel SÚS Plzeňského kraje Radek Šíma.

Podobně se na pracovní karanténu dívá i vedení Čisté Plzně. Posádky svozových vozů se pohybují mezi lidmi a pozitivně testovaný člověk nemůže být v posádce svozového vozu. "Pracovní karanténu bereme jako poslední možnost. Máme připravené vlastní opatření, kde bude postupovat v případě potřeby až k nějakému utlumování některých služeb. Pracovní karanténa bude až na konci tohoto řetězce," popsal ředitel Čisté Plzně Ota Horák.

Opatrně se na pracovní karanténu dívá i Vodárna Plzeň. Pokud do ní někdo nastoupí, tak jedině za podmínek, že nikoho neohrozí. "Jsme připraveni připravit speciální program i pro pracovníky, kteří by v případě nutnosti museli na pracovní karanténu nastoupit tak, aby nebyli ohroženi ani oni, ani jejich okolí. Každopádně jme připraveni to všechno dodržovat tak, aby Vodárna Plzeň mohla zajišťovat plynulý chod pitné vody do všech domácností a do všech podniků tak, jako tomu bylo dosud," podotkla mluvčí Vodárny Plzeň Dana Veselá.

Naopak vytipované pozice, které budou v tzv. pracovní karanténě, už má ČEZ. "Jedná se především o pozice ve společnosti, které jsou dle zákona o krizovém řízení určeny, jako takzvané subjekty kritické infrastruktury státu. Je jich přes pět tisíc. A to z celkového počtu 24 tisíc zaměstnanců společnosti Skupiny ČEZ. Nyní čekáme, co se týká pracovní karantény na podklady z ministerstva zdravotnictví," dodala mluvčí skupiny ČEZ Jihozápad Soňa Holingerová.

Jasno o tom, kterých odvětví se přesně bude pracovní karanténa týkat, bude po středečním jednání vlády.