×

Varování

JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 9995

Před soudem vypovídal poškozený David Limberský, kamarád ho měl obrat o 5,6 milionu

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - středa, 16. říjen 2019 17:43
david limbersky David Limberský. Ilustrační foto: FC Viktoria Plzeň

Hráč Viktorie Plzeň David Limberský vypovídal ve středu před senátem plzeňského krajského soudu jako poškozený v kauze Čeňka P. (34). Ten čelí obžalobě ze zpronevěry a z podvodu. Fotbalistovi měl podle obžaloby způsobit obžalovaný škodu za 5,6 milionu korun. Svědek Limberský u soudu uvedl, že Čeněk P. měl způsobit finanční potíže i dalším prvoligovým fotbalistům. Vedle Vladimíra Daridy by se mělo jednat také o zesnulého Františka Rajtorala, Milana Petrželu či Martina Fillu. Obžalovaný vinu popírá.

Byla to zátěž, co museli poplatit po Čendovi,“ řekl u soudu Limberský. Obžalovaný, jemuž hrozí až desetileté vězení, podle obžaloby v letech 2014 až 2016 vylákal z Limberského přes pět milionů korun jako spoluúčast na obchodování s luxusními auty. Hráč ho považoval za přítele. Poskytl mu peníze a věřil, že mu je Čeněk P. nákupem a následným výhodným prodejem aut zhodnotí.

O další peníze podle spisu připravil obžalovaný Limberského při zajišťování opravy luxusního auta Bentley, které fotbalista v roce 2015 naboural v Praze. O milion korun přišel kvůli Čeňkovi P. podle státní zástupkyně také fotbalový reprezentant a hráč berlínské Herthy Vladimír Darida, jemuž zprostředkovával prodej jeho auta.

Měl jsem nějaké peníze, chtěl jsem si přivydělat. Čenda vždycky určoval, kolik mu mám poslat. Já jsem se věnoval fotbalu. Bral jsem Čendu jako kamaráda a myslel jsem, že mu můžu věřit,“ vypověděl Limberský. Čeňkovi P. podle spisu postupně převedl nebo v hotovosti dal 5,1 milionu korun na nákup drahých aut. Měl slíbený podíl na zisku v procentech nebo v konkrétní sumě. Za celou dobu ale od obžalovaného dostal jen 150 tisíc korun. „Bylo to v době, kdy už jsem byl značně nervózní, propadal jsem skepsi, tak mi chtěl asi zalepit pusu,“ řekl Limberský.

Fotbalista připustil, že Čeňkovi P. natolik věřil, že nikdy nesepisovali doklady o předání peněz. Hráč na sebe nechal dokonce napsat několik úvěrových smluv na auta, která třeba ani nepoužíval. Splátky měl platit obžalovaný, leasingové společnosti pak ale nejedou urgovaly o splátky Limberského, který je podle svých slov musel doplácet.

Čeněk P. však u soudu popřel, že by mu fotbalista peníze dával na obchody s auty. Přeposlané stovky tisíc byly podle něj peníze za věci, které Limberskému prodal. Dále šlo také o splátky hráčových dluhů z hazardu. Fotbalista podle obžalovaného prohrál za noc i statisíce korun, které si u něj půjčil a pak mu je vracel. Limberský to rezolutně odmítl. Připustil, že si od Čeňka P. koupil drahé hodinky, které u něj viděl a líbily se mu. Dále také dva luxusní mobily, platil ale prý vždy v hotovosti Pazderkovi do ruky. Rozhodně popřel, že je gambler, který prohrává statisíce korun. „Nikdy v životě jsem si na žádnou hazardní hru nepůjčoval. Jsem profesionální fotbalista a i když nějaký průšvih občas udělám, rozhodně nechodím po nocích gamblovat,“ dodal Limberský.

ČTK