Přichází správný čas na podzimní výsadbu česneku. Jak mít tu nejlepší úrodu?

Zveřejněno v Dům & Zahrada
Od - pondělí, 9. listopad 2020 14:26
výsadba česneku plzen cz ilustrační, pixabay

Říká se: „Čím později, tím lépe!“ To je nejčastější odpověď na otázku, kdy je ten správný čas na podzimní výsadbu česneku.

Pranostika nám říká, že máme sázet česnek na svatého Havla (16. října), ale důležitější je počkat, až teplota půdy klesne pod 9°C. Česnek potřebuje chlad pro správný růst, aby stihl zakořenit, ale nezačal rašit.

Ideální čas je tedy až na konci podzimu (listopad až prosinec) a na jaře.

Při nákupu výsadby česneku pečlivě vybírejte. Snaha ušetřit se nemusí vyplatit. Cena sadbového česneku může být i trojnásobná oproti česneku ke přímé konzumaci. Důležité je si ověřit, zda je vybraná odrůda vhodná k sazení na podzim či až z jara a zda se jedná o certifikovanou výsadbu, u které snížíme riziko chorob.

Při výsadbě se vyhněte zamokřené těžké půdě. Je vhodné půdu zrýt do hloubky 15 cm. Odplevelit, a pokud je třeba, tak i přidat kompost nebo substrát. Samotné stroužky česneku před výsadbou namoříme. Zabráníme tak napadení česneku houbovými chorobami. Nejčastěji se na moření používá Sulka (kapalný sirný koncentrát s obsahem bezchloridového draslíku a dusíku) nebo výluh ze skořice a hřebíčku. Jednotlivé stroužky česneku sázíme při podzimní výsadbě do hloubky 8 cm, při jarní stačí 5 cm. Vzdálenost mezi stroužky se doporučuje 10 cm.