Přijdou Plzeňané o tradiční vánoční akce? Ještě vyčkáváme, zní z obvodu i od pořadatelů trhů

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - pondělí, 23. listopad 2020 13:42
ohnostroj5 foto: plzen.cz

Trhy, vánoční guláškovka, rozsvěcování stromků či novoroční diskotéka a ohňostroj. Tak obyčejně vypadají Vánoce v Plzni. Jenže v době koronavirové je jejich pořádání ve hvězdách. Například centrální plzeňský obvod je ale stále připraven předvánoční i vánoční akce zrealizovat a to v případě, že by restrikce povolily.

„Předvánoční akce, na které jsme se samozřejmě spolu s našimi občany všichni těšili, jsou zatím v přípravě. Záměrně říkám zatím, neboť všichni vidíme a zažíváme na vlastní kůži, jaká situace vzhledem k pandemii onemocnění Covid - 19 momentálně v naší zemi je a jak se vyvíjí,“ říká David Procházka, starosta plzeňského centrálního obvodu.

Od loňského roku k tradičním akcím obvodu, jako je charitativní rozlévání vánoční gulášové polévky a Novoroční ohňostroj, přibyly dvě nové, a to rozsvěcování stromků za zpěvu vánočních koled v sídlištích na Borech a ve Skvrňanech, k nimž byla i netradičně připojena česká zabijačka, kde si lidé mohli nakoupit zabijačkové speciality. Zda bude možné nějaké ze setkání zorganizovat, ukáží ale podle vedení obvodu až následující týdny.

Občané obvodu si však mohou alespoň v něčem být jisti. O své stromky nepřijdou. „V okrajových částech obvodu, jako jsou Radobyčice, Valcha či Nová Hospoda se o rozsvícení stromků postarají místní organizace a obyvatelé Bor a Skvrňan budou mít stromky tam, kde byly minulý rok, tedy ve vnitroblocích Šimerova a K. Steinera,“ doplnil Petr Baloun, první místostarosta obvodu.

foto: archiv
Vánoční trhy? Možná ano

Nejistota s konáním vánočních akcí a trhů nepanuje jen na obvodě nebo v našem městě, ale řeší ji nejenom v dalších českých a moravských městech, ale také i za hranicemi. „V některých městech, jako třeba v Praze nebo Jablonci, jsou třeba Vánoční trhy zrušeny, jinde jsou zase velmi silně omezeny. To samé platí i o řadě měst v Evropě. Opravdu se v této situaci, ve které ještě nikdo z nás nebyl, nedá nic předpovídat,“ připomíná Ondřej Ženíšek, místostarosta MO Plzeň 3.

Podle aktuálního vývoje ještě nejsou vyloučené ani vánoční trhy na náměstí Republiky, byť v menší podobě, než jsou Plzeňané zvyklý. "Trh zatím nerušíme, čekáme na vývoj situace a pokud to bude možné trh bude. Vše záleží na vládě a na tom, co se rozvolní," uvedli organizátoři. Naději jim dal ministr zdravotnictví Jan Blatný. Pokud vše půjde podle předpokladů, mohly by se v nějaké podobě pravděpodobně konat. "O trzích budeme jednat v pátek. Mohli by se konat, ale za specifických a předem určených podmínek," dodal Blatný.

Novoroční ohňostroj

Otázkou také je, zda se Plzeňané dočkají Novoročního ohňostroje, který je primárně určen pro rodiny s dětmi včetně odpolední dětské diskotéky. „Nikdo z nás nemůže predikovat dopředu, jaká protiepidemiologická opatření budou v danou chvíli platit. Nelze tedy s jistotou říci, zda akce, včetně Novoročního ohňostroje, na které jsme zvyklí, budeme moci vůbec uskutečnit,“ dodal Stanislav Šec, místostarosta plzeňského centrálního obvodu.